Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Adaptacja Koraliny w wersji operowej – zobaczcie zapowiedź widowiska!

 

Powieść Neila Gaimana „Koralina” doczekała się już komiksowej, animowanej i musicalowej wersji, a teraz powieść pojawi się w świecie opery! Trwają prace nad projektem wystawienia tekstu na operowej scenie.

„Koralina” Neila Gaimana zadebiutowała na rynku wydawniczym w 2002 roku i została nagrodzona Hugo, Nebula oraz Bram Stoker Award. Jest to współczesna baśń skierowana zarówno do młodych jak i starszych odbiorców, nierzadko porównywana z klasykiem gatunku: „Alicją w krainie czarów” Lewisa Carrolla.

W Polsce nakładem Wydawnictwa MAG w zeszłym roku wyszło siódme wydanie tej powieści, oficjalny opis poniżej:

Dzień po przeprowadzce Koralina postanowiła zwiedzić cały dom… W nowym mieszkaniu, do którego Koralina przeprowadziła się z rodzicami, jest dwadzieścia jeden okien i czternaścioro drzwi. Trzynaścioro z nich otwiera się zwyczajnie, czternaste zaś są zamknięte na klucz. Za nimi znajduje się tylko ściana z cegieł – przynajmniej do dnia, w którym Koralina otwiera je i odkrywa przejście do innego domu, który na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od jej własnego. Ale pozory mylą…
Z początku nowo odkryte mieszkanie wydaje się jej cudowne. Na obiad dostaje same smakołyki, a w pudełku z zabawkami czekają anioły, które po nakręceniu fruwają po pokoju, książki, w których ilustracje wyglądają, jakby ożywały, małe główki dinozaurów, które na zawołanie klekocą zębami. Jednakże w nowym domu są też nowi rodzice, którzy chcieliby, żeby Koralina została ich córeczką. Chcą ją odmienić, zatrzymać i nigdy nie oddać jej z powrotem. W lustrach zaś kryją się nieszczęśliwe dzieci, zagubione dusze…

Operową adaptację „Koraliny” przygotowuje brytyjski kompozytor Mark-Anthony Turnage, libretto tworzy Rory Mullarkey, a reżyserią zajmie się Aletta Collins. „Koralina” będzie wystawiana w dniach 29 marca – 4 kwietnia w Londynie.

Twórcy zapewniają, że opera będzie odpowiednia dla każdego odbiorcy w wieku powyżej 8 lat. Fani powieści nie muszą się jednak obawiać, opera nie zostanie pozbawiona otoczki horroru i grozy, która stanowi o uroku „Koraliny”.

Źródło: niestatystyczny.pl