Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Akcja: książka na Halloween!

Rok temu Neil Gaiman zapoczątkował interesującą, halloweenową tradycję – All Hallows Read. W tym roku była ona kultywowana. Spodobała się nam i proponujemy przeszczepienie jej na polski grunt. All Hallows Read polega na obdarowaniu kogoś przerażającą książką w dniu lub w tygodniu, w którym przypada Halloween.

Neila Gaimana zainspirowały obchody Światowego Dnia Książki:
Mamy Światowy Dzień Książki, który wywodzi się z Dnia Don Kichota / Urodzin Cervantesa / Dnia św. Jerzego w Hiszpanii, gdzie rozdaje się róże i książki, ale naprawdę potrzebujemy więcej tradycji dawania sobie książek, takich, które swoim zasięgiem objęłyby cały świat. I wtedy pomyślałem: W następny weekend jest Halloween.

Obdarowywać potwornymi książkami można zarówno dorosłych, jak i dzieci (oczywiście pamiętając o tym, by groza byla dostosowana do ich wieku).

 

W tym roku do Neila Gaimana dołączyli inni. Do wzięcia udziału w akcji zachęcał Joe Hill, syn Stephena Kinga. Poinformował też, że sam sprezentuje książki znajomym. Z kolei gazety “Washington Post” i “Huffington Post” sporządziły listy tytułów, które uważają za odpowiednie (sugestie te można przeczytać tutaj). Wydawnictwo Harper Collins na terenie Nowego Jorku pozostawiło sześćdziesiąt tytułów dla czytelników w różnym wieku. Choć tegoroczna akcja jeszcze trwa, już trwają plany co do przyszłorocznej.

A Gaiman dodaje:
A dla tych z was, którzy zaprotestują, mówiąc, że nie potrzebują okazji do dawania sobie nawzajem książek w prezencie, że robią to cały czas i jest to dla nich tak naturalne jak oddychanie – cóż, to wspaniale, cieszę się. Pomyślcie o tym jako o okazji do podzielenia się książkami z ludźmi, którym normalnie byście ich nie dali albo możliwości dostania książek, których inaczej moglibyście nigdy nie przeczytać.

Osoby władające językiem angielskim zachęcamy do wysłuchania apelu pisarza.

 

{youtube width=”500″}1tYtLeWN5NQ{/youtube}