Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Drogon pożarł ciało Daenerys?

Według dr Carolyn Rando, antropolog sądowej z Instytutu Archeologii na Uniwersytecie Londyńskim, taki scenariusz jest całkiem możliwy. Odpowiedzi na ten temat udzieliła w rozmowie z The Huffington Post UK, która w pewnym momencie zboczyła w tę stronę.

Ostatni żyjący smok Dany, Drogon, po odejściu z Królewskiej Przystani wraz z ciałem Matki Smoków, prawdopodobnie mógł je zjeść. Takie stanowisko zajmuje Rando, dodając, że nie powinniśmy lekceważyć założenia, że odleciał on właśnie w tym celu.

Antropolog wskazuje, że zjadanie martwych właścicieli przez zwierzęta to wcale nie nowe zjawisko, przypuszcza się ponadto, że takie praktyki są częstsze niż nam się wydaje. A zarejestrowanie i zbadanie tej czynności być może jest odpowiedzią na to, co ostatecznie zrobił Drogon.

Od czasu do czasu słyszy się, że właściciel mieszkający sam – nieczęsto odwiedzany przez przyjaciół i rodzinę, gdy umiera z przyczyn naturalnych, a przede wszystkim posiadający zwierzęta, które po zgonie nie mają swobodnego dostępu do żywności i możliwości wyjścia na zewnątrz – jest narażony na taką czynność. Są to zwykle skonsumowane fragmenty ciała, choć badaczka wspomina, że zdarzają się również przypadki pochłonięcia ciała w całości.

Ponadto Rando przytacza zachowania, mające przyciągnąć uwagę właściciela, wśród których często zdarza się obcieranie, lizanie, a nawet podgryzanie – niektóre z nich było nawet widać w kontaktach Drogona z Dany. Co więcej, widzowie mogli także zaobserwować je, gdy smok przyleciał do martwej „matki”. Takie tendencje do lizania i podgryzania nie doczekawszy się odpowiedniej reakcji, sprawiają, że zwierzęta próbują dalej, a nierzadko towarzyszy temu krew (jak w scenie śmierci Dany), zachęcająca do zjedzenia. Choć taka konsumpcja nie zawsze związana jest z głodem, część badaczy wskazuje raczej na pewien rodzaj stresu bądź lęku.

Brzmi makabrycznie, lecz Rando podpiera się innymi podobnymi wydarzeniami z tego uniwersum. Ramsay Bolton na przykład karmił swoje psy ludzkim mięsem, po czym sam został przez nie zjedzony. Z kolei smoki Dany również aktywnie uczestniczyły w takich incydentach (Drogon pożarł córkę rolnika w pobliżu Meereen). Z tym, że więź między Matką Smoków a smokami znacząco różniła się od tej między Ramseyem a jego psami.

Jednak antropolog sugeruje, że taka wizja niekoniecznie może być słuszna. Gdyż smoki zdawały się niezwykle inteligentnymi stworzeniami, które przejawiały zrozumienie ludzkiego zachowania. Wygląda też na to, że same smoki rzeczywiście postrzegały ją jako matkę.

Podobno wiele zwierząt, wychowywanych w zamknięciu, a mających potem znaleźć się w naturalnym środowisku, dorasta widząc kukiełki przypominające przedstawicieli swego gatunku oraz innych, z którymi będą miały kontakt. Sprawia to, że utożsamiają się z nimi, nie zaś z hodującym je człowiekiem. Smoki Dany z kolei zobaczyły ją jako pierwszą po narodzeniu, później spędzały z nią wiele czasu i były przezeń karmione, co może podsuwać myśl, że faktycznie wzięły ją za swojego rodzica i robiły wszystko, aby ją ochronić.


Źródło: comicbook.com