Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Ennio Morricone nie żyje

W wieku 91 lat zmarł jeden z najpopularniejszych kompozytorów w historii kina, słynny włoski kompozytor i dyrygent, Ennio Morricone. Informacje o jego śmierci podały dziś rano włoskie media.

Ennio Morricone urodził się 10 listopada 1928 roku w Rzymie, a komponować zaczął w wieku 6 lat. Podczas swojej 60-letniej kariery Morricone był wielokrotnie nominowany do Oscara, a dwie statuetki udało mu się zdobyć. W 2006 roku otrzymał Oscara honorowego za całokształt twórczości jako drugi kompozytor w historii, a w 2016 za „Nienawistną ósemkę”. Był autorem ścieżek dźwiękowych do ponad 500 filmów, a płyty z jego muzyką rozeszły się w nakładzie ponad 70 mln egzemplarzy. Jego kompozycje przemawiają dusz widzów i melomanów, wyrażając to, czego nie są oddają ani dialogi, ani obraz.

Wśród dzieł legendarnego muzyka znalazły się ścieżki dźwiękowe do takich filmów jak „Dobry, Zły i Brzydki”, „Nietykalni”, „Za garść dolarów”, „Dawno temu w Ameryce”, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, “Egzorcysta 2: Heretyk”, “Coś”,”Wilk” czy „Projekt Manhattan”. Współpracował m.in. z takimi legendami kina jak Sergio Leone, Clint Eastwood, Quentin Tarantino oraz Brian De Palma.

Kilka dni temu Ennio Morricone trafił do szpitala po tym, jak upadł i złamał kość udową. Przyjaciel i prawnik kompozytora, Giorgio Assuma, poinformował włoskie media, że Morricone zmarł “o świcie 6 lipca w Rzymie”. Assumma przekazał, że pogrzeb kompozytora będzie mieć prywatny charakter. W oświadczeniu czytamy, że taka decyzja została podyktowana “Z szacunku dla pokory, która zawsze inspirowała jego czyny”.