Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Fantastyczne plakaty od… NASA

Wakacje na Wenus, Jowiszu, Europie czy Tytanie? Plakaty zachęcające do odwiedzenia tych miejsc stworzyli pracownicy NASA. Cóż, gdzie mielibyśmy znaleźć marzycieli czekających na międzyplanetarne rejsy, jeżeli nie w agencji kosmicznej?

Seria zatytułowana „Visions of the Future” składa się w sumie z 14 plakatów – wraz z wcześniejszymi trzema, stworzonymi rok temu, „reklamującymi” planety zewnętrze. Każdy, kto chce, może je pobrać w plikach do druku z tej strony. W poniższej galerii prezentujemy kilka z nich.

Za tymi fantastycznymi wizjami, stoi studio projektowe działające w strukturach NASA w ramach Laboratorium Napędów Odrzutowych. Powstało 13 lat temu, gdy grafik i projektant Dan Goods spytał dyrektora Charlesa Elachi, w jaki sposób mógłby wspomóc NASA. Niedługo potem Goods przewodził sześcioosobowemu zespołowi, w którego zakresie obowiązków znalazło się zarówno zajmowanie się wszystkim związanym z designem, jak i pomaganie naukowcom i inżynierom z laboratorium obmyślać ich misje – czy, jak nazywa to projektant David Delgado, „pomagać im w myśleniu poprzez swoje myślenie” („help them think through their thinking”).

Są ekspertami w naprawdę bardzo poważnych dziedzinach, ale możliwość wspomagania ich w tym procesie, słuchania każdej osoby i pomagania w odnajdywaniu połączeń to jest to, co uwielbiamy robić – mówi Delgado.

Pracując tak blisko z inżynierami i naukowcami Delgado, Goods i reszta są na bieżąco z najnowszymi odkryciami i największymi zagadkami Układu Słonecznego. Kiedy zostali poproszeni przez NASA o stworzenie kolejnych plakatów, wypracowanie pomysłu skupiającego się wokół eksploracji planet nie sprawiło im problemów. Delgado przyznaje, że wszyscy są wielkimi miłośnikami science fiction, ale wyjątkowe w tym wszystkim jest to, że pracują z ludźmi, którzy starają się wcielić te wizje w życie.

Zespół, zajmujący się działaniami bardziej kreatywnymi niż obliczenia i biurokracja, stworzył wizje, w których można odwiedzić obserwatorium na Venus, zobaczyć podwodne życie na Europie, pas asteroid oglądany z Ceres, czy zwiedzić Marsa, który z tej perspektywy jest już miejscem historycznym. Każdy z plakatów odwołuje się do tego, co rzeczywiście o poszczególnych ciałach niebieskich wiadomo – ale doprawionego wyobraźnią twórców.

NASA earth.0

 

NASA venus.0

 

NASA ceres.0

 

NASA Kepler 16b screen small.0

 

NASA jupiter.0

 

NASA titan.0

 

NASA europa.0

 

NASA Kepler 186f screen small.0

 

NASA PSOJ318.5 22 screen.0

 

NASA TOP voyager invisible creature nasa.0

Źródło: www.theverge.com