Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

George Lucas zbuduje muzeum w Los Angeles

Lucas spędził ostatnią dekadę próbując znaleźć miejsce dla swojego Muzeum Sztuki Narracyjnej i w końcu mu się udało – budynek stanie w Los Angeles. Filmowiec postawił na tamtejszy Exposition Park, porzucając plany budowy na Treasure Island w Zatoce San Francisco.

W sprawie budowy muzemu wydano następujące oświadczenie:

Po szeroko zakrojonych poszukiwaniach z radością możemy ogłosić plany budowy muzeum w Exposision Park w Los Angeles. Przytłoczył nas ogrom pozytywnego wsparcia ze strony obu miast, w których rozważaliśmy zbudowanie naszego muzeum. Decyzja była trudna, ponieważ obie lokacje miały bardzo dużo plusów.

Lucas wraz z żoną sfinansuje cały projekt, którego koszt szacuje się na miliard dolarów – wliczając w to samą konstrukcję budynku. Całość zostanie rozmieszczona na obszarze siedmiu akrów. Sztuka, którą zamierza umieścić w muzeum warta jest około 400 milionów dolarów. W zbiory wejdzie 10 000 ilustracji i obrazów autorstwa m.in. Normana Rockwella, N.C. Wyetha i R. Crumba, a także ilustracje, kostiumy i materiały filmowe użyte przy produkcji Star Wars.

George Lucas powiedział o muzeum:

Muzeum będzie pozbawionym barier miejscem, w którym nie będzie obecny sztuczny podział na kulturę wysoką i popularną, co pozwoli na eksplorację szerokiego spektrum sztuki narracji. Odwiedzający będą mogli, poza typowym zwiedzaniem, zaangażować się w wiele form sztuki, które z pewnością rozpoznają. Wizyta z pewnością zmieni postrzeganie odbiorcy w dziedzinie sztuki narracji, ponieważ to po prostu sztuka, która opowiada uwielbiane przez wszystkich historie.

W muzeum zaprezentowane będą także codzienne pokazy filmów poczynając od legendarnych już produkcji, a skończywszy na najnowszych perełkach.

George Lucas Museum 2