Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

George R.R. Martin chciał postawić w Santa Fe zamczysko rodem z Westeros

Niestety na drodze do realizacji marzenia pisarza stanęli sąsiedzi i przepisy budowlane miasta. Władze nie zgodziły się by autor cyklu „Pieśń Lodu i Ognia” postawił w Santa Fe średniowieczny zamek.

George R.R. Martin, który mieszka w Santa Fe, pragnął wybudować w mieście bibliotekę, która wyglądem miałaby przypominać miniaturowe średniowieczne zamczysko. Budowla miała zostać postawiona na planie siedmioboku, a jej dach miał być zwieńczony tarasem z wieżą.

Pomysł pisarza nie spotkał się jednak z entuzjastycznym przyjęciem sąsiadów potencjalnej nieruchomości. Kilkadziesiąt osób mieszkających w okolicy, w której miała powstać biblioteka, złożyło protest w sprawie tej inwestycji. Argumentacja protestujących była zasadna i logiczna: nietypowa budowla miała powstać w dzielnicy mieszkalnej, a zamek wyróżniałby się na jej tle i stał atrakcją turystyczną przyciągającą tłumy turystów i fanów pisarza. Spokojna dotychczas okolica stałaby się oblegana i hałaśliwa.

Komisja „Historic Districts Review Board” działająca w Sant Fe odrzuciła wniosek pisarza ze względów formalnych. Planowany budynek był za wysoki w stosunku do okolicznej zabudowy (miał mierzyć ok. 8 metrów wysokości) i znacząco odbiegał od niej stylem architektonicznym. Co prawda, w mieście założonym na początku XVII wieku, znajduje się kilka zabytkowych budynków, jak Pałac Gubernatorów czy kościół San Miguel, ale żaden z nich nie jest położony w dzielnicy mieszkalnej.

Źródło: niestatystyczny.pl