Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

John Williams – urodziny mistrza muzyki filmowej

John Towner Williams – być może nie każdy zna to nazwisko, ale większość z nas rozpoznaje jego utwory; amerykański kompozytor, głównie muzyki filmowej, dyrygent i pianista. Stworzył muzykę do prawie stu filmów. Jego kompozycje znane są milionom ludzi na całym świecie. Wielu słyszało  Marsz Imperialny z Gwiezdnych wojen, czy też motywy przewodnie z filmów o przygodach Indiany Jonesa lub Szczęk, nie każdy jednak kojarzy je z nazwiskiem Williamsa.

Urodził się 8 lutego 1932 w Nowym Jorku. W początkach swojej działalności tworzył głównie muzykę do seriali telewizyjnych. Jego pierwszym większym sukcesem było skomponowanie muzyki do filmu Zagubieni w kosmosie. Później pojawiło się wiele produkcji, do których Williams skomponował muzykę. Przełomem na pewno były Szczęki, a następnie Gwiezdne wojny. Napisał też muzykę do trzech pierwszych części ekranizacji książek o Harrym Potterze, więc dziś jego nazwisko znane jest także wśród dzieci i młodzieży.

 

Podczas swojej kariery wielokrotnie współpracował z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną.

Dotychczas był nominowany do Oscara 45 razy, a zdobył łącznie 5 statuetek: 4 za najlepszą muzykę oryginalną do filmów: Szczęki (1975), Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja (1977), E.T. (1982) i Lista Schindlera (1993) oraz 1 za najlepszą muzykę adaptowaną w filmie Skrzypek na dachu (1971). 16 razy nominowano go do Złotych Globów – zyskał 4 statutki za muzykę do filmów: Szczęki (1975), Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja (1977), E.T. (1982) i Wyznania Gejszy (2005). Ma na koncie także sporo innych prestiżowych nagród i nominacji: BAFTA (5 wygranych i 5 nominacji), Emmy (2 eygrane, 2 nominacje), Grammy (10 wygranych, 21 nominacji) i inne. Co ciekawe, ma na koncie także jedną nominację do Złotych Malin (aczkolwiek statuetki nie otrzymał) za film Jego Eminencja (1982). W 2009 został odznaczony przez prezydenta Baracka Obamę Narodowym Medalem Sztuki.

Oto niektóre z najbardziej znanych jego kompozycji:

{youtube}EjMNNpIksaI{/youtube}

{youtube}-bzWSJG93P8{/youtube}

{youtube}gZs9uksEnho{/youtube}

{youtube}O15x-B8PgeE{/youtube}

{youtube}ZvCI-gNK_y4{/youtube}

{youtube}JbUGsbZWitw{/youtube}

{youtube}5pNlMgH2p-Y{/youtube}

{youtube}e9vrfEoc8_g{/youtube}

{youtube}jhTU7_mipB0{/youtube}

{youtube}zt0UuNpUqK4{/youtube}

Źródła: Wikipedia.org, Filmweb.pl