Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Kosmiczny projekt Stephena Hawkinga i rosyjskiego miliardera

 

Wybitny Brytyjski astrofizyk Stephen Hawking, wspólnie z rosyjskim miliarderem Jurijem Milnerem, ogłosili projekt „Starshot”, którego celem jest dotrzeć do gwiazdy Alpha Centauri. Dotarcie do celu zajmie około 20 lat, a mają tego dokonać specjalnie skonstruowane statki.

Informację podała rosyjska agencja prasowa TASS. Hawking i Milner mają w planach wysłać w stronę Alpha Centauri flotę specjalnie skonstruowanych statków kosmicznych.

Projekt „Starshot” ma pochłonąć około 100 mln dolarów, a jego celem jest dotarcie w przeciągu 20 lat do leżącej najbliższej (odległość to ok. 4,3 lat świetlnych) Ziemi gwiazdy – Alpha Centauri. Obecnie najszybszy znany statek kosmiczny potrzebuje szacunkowo 30 tys. lat, by dotrzeć do układu gwiezdnego Alfa Centauri. Jednak statki, które planują wysłać Hawking i Milner mają drastycznie skrócić czas podróży, dzięki ich ultralekkiej konstrukcji. Każdy z nich ma posiadać szeroki na kilka metrów żagiel, którego grubość będzie wynosić jedynie kilkuset atomów. Napęd wykorzystany przez flotę „Starshot” nie będzie opierać się na silnikach rakietowych, ale na wiązkach światła, które mogą popychać statek tysiąckrotnie szybciej. Jeśli wierzyć doniesieniom autorów projektu, statki mają poruszać się z 1/5 prędkości światła. Na ich wyposażeniu znajdą się m.in. czujniki, laser do przekazywania informacji z powrotem na Ziemię oraz specjalny aparat do zbierania dokumentacji fotograficznej.

 starshot

„Starshot” wspiera również Pet Worden, były dyrektor NASA Ames Research Center, który będzie prowadził cały projekt. Jednak najważniejsze funkcje będą pełnić Stephen Hawking wraz z Jurijem Milnerem, którym pomoże założyciel Facebooka – Mark Zuckerberg. Będą wspólnie realizować nową misję poszukiwania życia w Kosmosie.

Data ogłoszenia projektu „Starshot” przez Hawkinga i Milnera, również nie jest bez znaczenia. Wczoraj bowiem miała miejsce 55 rocznica pierwszego w historii lotu kosmicznego: 12 kwietnia 1961 roku Jurij Gagarin, odbył w statku kosmicznym „Wostok” lot po orbicie satelitarnej Ziemi, dokonując jednokrotnego (niepełnego) jej okrążenia w ciągu 1 godziny 48 minut. Dzień 12 kwietnia to również 35. rocznica pierwszej misji orbitalnej programu promu kosmicznego NASA.

Poniżej możecie obejrzeć materiały filmowe z prezentacji projektu „Starshot”.