Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Marion Zimmer Bradley – w rocznicę urodzin

3 czerwca 1930 roku przyszła na świat Marion Zimmer Bradley – amerykańska autorka (często feministycznych) powieści fantasy, z których najbardziej popularną jest książka Mgły Avalonu. W kręgach literackich często używa się skrótu od jej inicjałów – MZB, który to skrót ukuł przyjaciel autorki, redaktor Donald A. Wollheim.

Zadebiutowała w 1952 roku, opowiadaniem Vortex. Pierwszą powieść, Falcons of Narabedla, opublikowała w maju 1957 roku, w magazynie Other Worlds. Jej dorobek jest bardzo bogaty. Napisała kilkadziesiąt powieści, wśród nich należące do popularnego Cyklu avalońskiego (Mgły Avalonu, Leśny dom, Pani Avalonu i inne), czy Cyklu Kronik Darkoveru.

 

Bradley była redaktorką wieloczęściowego cyklu antologii Sword and Sorceress który zachęcał młodych autorów do nadsyłania własnych opowiadań fantasy. Mimo iż promowała przede wszystkim młode autorki, nie stroniła od umieszczania prac mężczyzn w swoich antologiach. Mercedes Lackey to tylko jedna z wielu autorów, którzy zadebiutowali w jednej z tych antologii. MZB redagowała ostatni maszynopis Sword and Sorceress w ostatnim tygodniu swojego życia.

Autorka stworzyła planetę Darkover, jako miejsce akcji dla swojej serii książek fantasy. Napisała wiele opowiadań osadzonych na Darkover samodzielnie, a później zaczęła współpracować z innymi autorami, wydając antologie Darkover. W jednej z takich antologii pisarka zawarła szereg tekstów debiutantów. Najwcześniejsze powieści o Darkover były czystym fantasy, jednak w kolejnych tomach świat zyskał posmak science-fiction – odkryto, iż Darkover jest zagubioną kolonią Ziemi i ponownie nawiązano z nią kontakt.

mgly-avalonuNajbardziej znaną powieścią jej autorstwa są prawdopodobnie Mgły Avalonu, legenda Camelotu opowiedziana z punktu widzenia Morgaine i Gwenhyfar (Ginewry), która później rozrosła się w całą serie książek.

Pisząc pod pseudonimami Morgan Ives, Miriam Gardner, John Dexter oraz Lee Chapman, MZB wydała w latach 60’ kilka powieści o tematyce homoseksualnej. Choć były dość łagodne według dzisiejszych standardów, w tamtych czasach uznane zostały za pornografię. Wcześniej, w latach 50’ działała w ruchu lesbijskim Daughters of Bilitis.

W 1966 roku MZB została współzałożycielką Society for Creative Anachronism, która to nazwa została przez nią wymyślona.

W roku 2000 otrzymała pośmiertnie nagrodę World Fantasy Award za całokształt twórczości.

Urodziła się 3 czerwca 1930 roku w Albany, w stanie Nowy Jork. Była dwukrotnie zamężna, w latach  1949 – 1964 z Robertem Aledenem Bradleyem, zaś w latach 1964 – 1990 z Walterem Breenem. W roku 1965 ukończyła Hardin Simmons University w Abilene w stanie Teksas. Później przeprowadziła się do Berkeley w Kalifornii by podjąć studia na University of California (1965 – 1967). Jej pierwszy syn, David Bradley, poszedł w ślady matki, i również został pisarzem science fiction i fantasy. Ma jeszcze córkę, Moirę. Młodszy brat Marion Zimmer Bradley, Paul Edwin Zimmer, również był uznanym pisarzem science fiction i fantasy, a także poetą.

W latach 80’ Bradley była neopoganką, lecz już w latach 90’ wróciła do chrześcijaństwa. Okres swojego odejścia od Kościoła uznała za poszukiwanie nowych możliwości.

Po długoletnim stopniowym pogarszaniu się stanu zdrowia, Marion Zimmer Bradley zmarła 25 września 1999 roku w Centrum Medycznym Alta Bates w Berkeley (Kalifornia), w cztery dni po ataku serca. Dwa miesiące później jej prochy zostały rozsypane na Glastonbury Tor w hrabstwie Somerset w Anglii.

Źródło: Wikipedia.org