Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Neil Gaiman oddał hołd Terry’emu Pratchettowi

Na premierowych pokazie „Dobrego Omenu” jedno miejsce zostało zajęte przez… szalik i kapelusz. Ale nie są to tak do końca zwyczajne przedmioty – ich właścicielem był nieodżałowany pisarz, Terry Pratchett, współautor pierwowzoru serii wyprodukowanej przez Amazon.

Książka kilkakrotnie miała być adaptowana, jednak aż do teraz nie udało się tego dokonać. Sam Pratchett uczestniczył w paru próbach, ale wówczas nic z tego nie wyszło. Niestety, w 2015 roku brytyjski mistrz pióra nas opuścił i nie doczekał się ekranizacji „Dobrego Omenu”. Z kolei Neil Gaiman postanowił oddać przyjacielowi symboliczny hołd, a cała okoliczność dotyczy podejścia autora „Amerykańskich Bogów” do tego typu adaptacji.

W jednym z wywiadów z 2014 roku Pratchett zdradził, że jego i Neila sposób traktowania realizacji filmowych różni się tym, że Gaiman nie uwierzy w nie dopóki nie będzie siedział w swoim fotelu z miską popcornu, z kolei sam Terry nie wierzy w nie w ogóle.

Wieść o tym, że „Dobry Omen” zostanie przeniesiony na mały ekran przez Amazon Video została ogłoszona w 2017 roku, dwa lata po śmierci Pratchetta. Wówczas na czele produkcji stanął Gaiman, dla którego stworzenie utworu na bazie jego współautorskiego pomysłu stało się niezwykle osobiste.

Pratchett miał kiedyś wspomnieć Gaimanowi, że tylko Neil jest w stanie to zrobić, ponieważ tylko oni rozumieją i wiedzą, jaka pasja kryje się za powieścią. Ponadto Terry bardzo chciał zobaczyć ten efekt. Gaiman wspomniał w CNET, że odparł wówczas przyjacielowi „OK”, ale ten potem zmarł, co sprawiło, że twórca serialu potraktował całą wypowiedź jak ostatnie życzenie.

W „Dobrym Omenie” widzowie śledzą Azirafala (Michael Sheen) i Crowleya (David Tennant), anioła i demona, którzy wyruszyli na misję, aby odnaleźć osamotnionego jedenastoletniego Antychrysta, na kilka dni przed rozpoczęciem apokalipsy.

W serialu można zobaczyć również występy Jona Hamma, Mirandy Richardson, Jacka Whitehalla, Frances McDormand, Benedicta Cumberbatcha, Adrii Arjony i Nicka Offermana.


Źródło: comicbook.com