Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Nie żyje Carlos Ruiz Zafón

Smutne wiadomości dla literackiego świata: w wieku 55 lat odszedł hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafón. Autor m.in. „Cienia wiatru” i „Labiryntu duchów” zmarł 19 czerwca 2020 r. w swoim domu w Los Angeles.

Carlos Ruiz Zafón urodził się 25 września 1964 r. w Barcelonie, a z wykształcenia był dziennikarzem. W 1993 roku mieszkał w Los Angeles, gdzie poświęcił się pracy pisarskiej – tworzył scenariusze filmowe i swoje powieści.

Jego pierwsze książki były adresowane do młodzieży – „Trylogia mgły”, którą w 1993 roku zapoczątkował „Książę mgły”, zapewniła mu sukces na rodzimym rynku. Międzynarodowy sukces Zafona zapoczątkował natomiast „Cień wiatru”, który zadebiutował na rynku wydawniczym w 2001 roku. Cykl „Cmentarz zapomnianych książek” podbił serca czytelników na całym świecie. Osiem powieści Zafona przetłumaczono na ponad 40 języków, a na całym świecie sprzedano je w ponad 38 mln egzemplarzy. Był uważany za jednego z najlepszych współczesnych pisarzy.

Informację o śmierci Zafona podano na oficjalnym koncie pisarza na Facebooku. Carlos Ruiz Zafón zmarł w swoim domu w Los Angeles, po ciężkiej, 2-letniej chorobie nowotworowej.