Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Nie żyje Ralph McQuarrie

Ralph McQuarrie, artysta tworzący szkice koncepcyjne w największych klasykach kina, który m.in. odpowiadał za większość wizualnego stylu starej trylogii „Gwiezdnych Wojen” od Dartha Vadera począwszy, zmarł w wieku 82 lat.

McQuarrie dla większości znany jest z pracy przy starej trylogii „Gwiezdnych Wojen”, przy której wizualizował pomysły George’a Lucasa, tworząc wizualny styl tych filmów. To właśnie on wymyślił wszystkie wizerunki od Dartha Vadera, Yody, Boby Fetta, C3PO po legendarne sceny, które przeszły do historii kina. Artysta dostał propozycję pracy przy nowej trylogii, lecz odmówił, twierdząc, że zabrakło mu pary do pracy. Zastąpił go z powodzeniem Doug Chiang.

W 1999 roku tak mówił w wywiadzie o pracy z Lucasem:

– Zrobiłem wszystko, co było w mojej mocy, aby pokazać film tak, jak powinien według mnie wyglądać. Bardzo podobał mi się ten pomysł. Chociaż nigdy nie sądziłem, że zostanie on kiedykolwiek zrealizowany. Miałem wrażenie, że był zbyt drogi i że nie znajdzie odbiorców. Był zbyt skomplikowany, ale George wiedział o tym wiele więcej, niż ja.

Odejście McQuarriego ogłoszono na jego oficjalnej stronie z krótką, ale poruszającą notką:

Z wielkim smutkiem ogłaszamy odejście Ralpha McQuarriego. Ludzie mówią, że nigdy nie spotykacie swoich bohaterów. Ralph był wyjątkiem od tej reguły. Wszyscy byliśmy fanami jego niesamowitej sztuki, zanim byliśmy błogosławieni jego przyjaźnią. Gdy już poznaliście Ralpha, nie można było nie zostać jego fanem jako człowieka.

Ralph był bardzo wyjątkową osobą z wielu powodów niż tylko geniusz w pracy z pędzlem. Był wyjątkowo miły, wrażliwy, skromny, zabawny i fascynujący. Był wzorem do naśladowania, o którym można tylko marzyć.

Wpływ jego pracy będzie już zawsze odczuwalny. Nie ma wątpliwości, że za kilka wieków niesamowite statki będą latać w powietrzu, pojawią się futurystyczne miasta i ktoś powie, że to wszystko wygląda jakby namalował to Ralph McQuarrie.

Na śmierć natychmiast zareagował George Lucas publikując oświadczenie na oficjalnej stronie Gwiezdnych Wojen. Czytamy w nim m.in.:

– Byłem głęboko poruszony odejściem tak wizjonerskiego artysty i skromnego człowieka. Ralph McQuarrie był pierwszą osobą, jaką zatrudniłem do pomocy w wizualizacji wizji Gwiezdnych Wojen. Jego wpływ w postaci obrazów produkcyjnych inspirował całą obsadę i ekipę pracującą przy oryginalnej trylogii. Kiedy słowa nie mogły wyjaśnić moich pomysłów, zawsze wskazywałem na którąś z fantastycznych ilustracji Ralpha i mówiłem, „zróbcie to tak”.

Lucas podkreśla także, nie bez przyczyny, że Ralph McQuarrie i jego praca była inspiracją dla kilku pokoleń filmowców i artystów, którzy wizualizowali pomysły w kinie czy telewizji. Pracował także przy oryginalnym serialu „Battlestar Galactica” i takich klasykach jak „E.T.”, „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”, „Kokon”, „Poszukiwacze zaginionej arki” czy „Park Jurajski”.

Poniżej kilka wybranych prac legendarnego artysty.

yoda

gwiazda

vader

tusk

atat

hoth

hoth2

xwing

kopalnia

endor

r2d2