Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Odszedł Max von Sydow

W wieku dziewięćdziesięciu lat zmarł szwedzki aktor Max von Sydow, którego widzowie mogą kojarzyć z „Egzorcysty”, „Wyspy tajemnic” czy „Gry o tron”.

Nieśmiałość w młodości pchnęła go w ślady ojca, etnologa. Jednak grono folklorystów nie miało stać się jego rodziną, gdyż swe miejsce odnalazł na scenie. Występując w amatorskim teatrze podniosła pewność siebie, co zachęciło go do studiów teatralnych, gdzie poznał Ingmar Bergman, u którego początkowo, acz nieskutecznie starał się o angaż. Ten zatrudnił go kilka lat później, po obejrzeniu występu na prowincjonalnej scenie. Do tego czasu udało mu się zagrać w paru mniej znanych filmach, ale to Bergman okazał się dla niego kluczem do kariery.

„Siódma pieczęć” (1957) pokazała co tak naprawdę potrafi, a potem tylko umacniał swą pozycję jako utalentowany aktor („Opowieść wszech czasów”, „Goście wieczerzy pańskiej”). Wreszcie wystąpił w „Egzorcyście”, co z pewnością pozwoliło mu rozwinąć skrzydła na zachodzie i aktywnie angażować się w wielkie produkcje („Conan Barbarzyńca”, „Wyspa tajemnic”, „Raport mniejszości”, „Gra o tron”) aż do śmierci.

Odszedł 8 marca 2020 roku.