Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Odszedł Quino

30 września w wieku 88 lat odszedł Joaqquin Salvador Lavado, argentyński rysownik znany szerzej jako Quino.

Urodzony w rodzinie andaluzyjskich imigrantów od początku nazywany był Quino, aby nie mylił się ze swoim imiennikiem – wujem, od którego rozpoczęła się rysownicza pasja. W 1945 roku wstąpił w progi Akademii Sztuk Pięknych w Mendozie, choć ostatecznie szkoły nie ukończył. Udało mu się stworzyć reklamę dla sklepu z jedwabiem, ale na rozwinięcie kariery musiał poczekać jeszcze kilka lat aż wreszcie trafił na łamy lokalnego tygodnika, a potem regularnie publikował w różnych czasopismach i rozpoczął tworzyć rysunki reklamowe.

W 1964 roku dostał większe zlecenie od sieci AGD Mansfield, dla której miał stworzyć serię reklamową z postaciami, których imiona miały rozpoczynać się na „Ma”. Wprawdzie reklama została anulowana, lecz w ten sposób została stworzona Mafalda. Opublikowana na łamach „Leoplan” scena z nią rozpoczęła żywot najsłynniejszej kreacji stworzonej przez Quino. Wkrótce historie z nią regularnie trafiały do gazet, a sama bohaterka szybko zyskała popularność (głównie w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech i Argentynie).

W 1973 roku Quino skończył tworzyć dzieła z Mafaldą i osiadł w Mediolanie, gdzie wciąż tworzył rysunki, choć już nic nie zdołało powtórzyć sukcesu wspomnianej bohaterki.