Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Pentagon ma plan w razie epidemii zombie?

Z racji Święta Zmarłych chcielibyśmy przypomnieć Wam wiadomość, która w zeszłym roku była powtarzana w mediach na całym świecie. O tym, że Ameryka jest gotowa na każdą katastrofę mówi się nie od dziś. Ale czy spodziewalibyście się, że Pentagon ma opracowany plan działania w razie gdyby zmarli powstali z grobów?

Zdaniem Foreign Policy Magazine o postępowaniu w razie plagi zombie mówi dokument CONPLAN 8888 datowany na 30 kwietnia 2011 roku i zatytułowany „Plan Przeciwdziałania Dominacji Zombie”. Naukowcy Pentagonu mieli opracować gotowe scenariusze na wypadek ataku żywych trupów, które ich zdaniem mogą stanowić realne zagrożenie dla ludzkości. W dokumencie znalazły się też instrukcje dla władz cywilnych, których zadaniem w takim wypadku byłoby zapanowanie nad społeczną paniką i zapewnie bezpieczeństwa obywatelom.

CONPLAN 8888 wyróżnia aż osiem gatunków zombie, łącznie z zombie wegetarianami i zombie kurczakami. Możliwość istnienia tych ostatnich naukowcy mieli wysnuć w oparciu o informacje o nieprawidłowo usypianych kogutach, które po pewnym czasie wracały do życia. Na szczęście, drób nie ma nie stanowić bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. W zależności od tego, z którym gatunkiem przyjdzie nam się zmierzyć opracowane różne strategie postępowania. Naukowcy doszli jednak do takiego samego wniosku jak filmowcy- w bezpośrednim starciu z żywym trupem najlepiej odciąć mu głowę.

Cały dokument możecie przeczytać tutaj. Po pewnym czasie wyszło na jaw, że profesjonalnie opracowany plan to nie oficjalne dzieło naukowców Pentagonu a młodszych oficerów z jednej z jednostek podległych Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych. Przygotowanie fikcyjnego scenariusza postępowania w razie różnych epidemii, w tym ataku zombie, było testem w ramach kursu. Biorąc pod uwagę fakt, że nawet tak szanowane dzienniki jak Forbes połknęły haczyk i wzięły ten dokument za oficjalny, oficerowie musieli zdać test na najwyższą możliwą notę.