Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Pierścienie Władzy | Twórcy serialu odcięli się od Petera Jacksona

Twórca kinowej trylogii „Władca Pierścieni” oraz „Hobbita” zabrał głos w sprawie nadchodzącego serialu „Władca Pierścieni” Pierścienie Władzy”. Dlaczego nie brał udziału w pracach nad serialem od Amazon Studios?

Peter Jackson przyznał ostatnio, że twórcy „Pierścieni Władzy” zerwali z nim kontakt. Reżyser miał dostać do wglądu scenariusze serialu, jednak ostatecznie nigdy do tego nie doszło. W rozmowie z The Hollywood Reporter Jackson rozjaśnił nieco sytuację:

– Zapytali czy ja i Fran Walsh chcemy się zaangażować w projekt. Powiedziałem, że nie mogę decydować bez zobaczenia skryptów. Usłyszałem, że jak będą mieć gotowe scenariusze do kilku pierwszych odcinków, to mi je prześlą. Na tym etapie kontakt się urwał. I to w porządku, nie mam do nich żalu.

– zdradził filmowiec.

– (…) Nie jestem typem, który komuś źle życzy. Będę oglądał serial. Tworzenie filmów jest wystarczająco trudne. Kiedy ktoś zrobi dobry film czy serial, to trzeba to uczcić. Osobiście nie mogę się doczekać aż zobaczę „Pierścienie Władzy” jako absolutnie neutralny widz.

– dodał Jackson.

Do wypowiedzi Jacksona odniósł się już Amazon Studios, podając oficjalne stanowisko:

Przejęcie praw autorskich do serialu obligowało nas, by odciąć się od filmów. Darzymy wielkim szacunkiem Petera Jacksona i jego „Władcę Pierścieni”. Jesteśmy podekscytowani, że nie może doczekać się obejrzenia „Pierścieni Władzy”.

Jak podają źródła magazynu The Hollywood Reporter, uwarunkowania wokół realizacji serialu „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” były bardzo skomplikowane i sytuacja wymagała delikatnego podejścia. Wszystko to wpłynęło na kontakty twórców serialu z Peterem Jacksonem.

Showrunnerzy J.D. Payne i Patrick McKay skontaktowali się z Jacksonem na stopie prywatnej, jednak warunki prawne zobowiązywały Amazon Studios do odcięcia się od filmów z uniwersum „Władcy Pierścieni”.

Od początku przeciwko zaangażowaniu Petera Jacksona w prace nad serialem, byli spadkobiercy J.R.R. Tolkiena. Nie powinno to być dla fanów zdziwieniem, bowiem Christopher Tolkien skrytykował Jacksona za to, że zrobił z książek jego ojca w „kino akcji dla młodzieży”.

Fundacja Tolkien Estate jest zaangażowana w serial „Pierścienie Władzy”. Amazon Studios zapłacił jej za prawa do realizacji serialu kwotę 250 milionów dolarów.

Oficjalny opis serialu:

Zaczynając w czasach względnego pokoju, śledzimy losy postaci, którym przyszło zmierzyć się ze złem powracającym do Śródziemia. Od najciemniejszych głębin Gór Mglistych, przez majestatyczne lasy Lindonu i zapierające dech w piersiach wyspiarskie królestwo Numenoru, aż po najdalsze zakątki mapy – oto opowieść o krainach i bohaterach, których dziedzictwo przetrwa długo po ich odejściu.

W rolach głównych występują między innymi Robert Aramayo, Morfydd Clark, Ema Horvath, Joseph Mawle oraz Markella Kavenagh.

Pierwszy sezon „The Lord of the Rings: The Rings of Power” zadebiutuje 2 września 2022 roku i będzie liczyć osiem odcinków.