Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Po pokazie pierwszego fragmentu “Hobbita”. Rozczarowanie?

Wreszcie nastąpiła długo wyczekiwana prezentacja pierwszego fragmentu produkcji Hobbit: Niezwykła podróż w reżyserii Petera Jacksona. Podczas trwającej w Las Vegas imprezy filmowej CinemaCon Jackson pokazał pierwsze 10 minut filmu zrealizowany w nowoczesnej technice 48 klatek na sekundę (zamiast standardowych 24 klatek). Reżyser podchodzi do tej technologii bardzo entuzjastycznie: To daje złudzenie prawdziwego życia. Ruch czuje się bardziej realnie i jest łagodniejszy dla oczu – mówił.

Pokaz był przeznaczony przede wszystkim dla właścicieli kin, aby mogli się przekonać, czy warto inwestować w sprzęt przeznaczony do prezentowania filmów wyprodukowanych w nowej technice. Podczas gdy Jackson widzi w niej przyszłość kina, komentarze po pokazie są zaskakujące – widzowie byli rozczarowani zaprezentowanym fragmentem, nie szczędzili słów krytyki, zarzucając dziełu Jacksona, że przypomina… niskobudżetową produkcję telewizyjną, zaś przyczyną tego stanu rzeczy miał być… nadmierny realizm obrazu.

Nowa technologia pozbawia go filmowej magii, wygląda zbyt realistycznie. Pojawia się pytanie: czy ludzie chcą oglądać filmy, które wyglądają zbyt prawdziwie? – mówił jeden z amerykańskich recenzentów.

Magazyn Entertainment Weekly opublikował opinię, wedle której wyświetlony fragment wyglądał raczej jak materiał dokumentalny z planu, niż jak film fabularny. Zdaniem jednego z dziennikarzy, nadmiar realizmu pozbawia obraz filmowej magii.

 

hobbit11
To było zbyt dokładne. Kontrast jest za bardzo wyraźny: wszystko wyglądało za jasno lub za czarno, a każdy detal scenografii był krystalicznie czysty. Ma się wrażenie, że stoi się obok bohatera w filmie. Taki realizm mnie zniechęca – takiej opinii udzielił dziennikowi Los Angeles Times anonimowy rozmówca pracujący dla konkurencyjnego studia filmowego.

Inny z komentatorów ma wątpliwości: Pojawia się pytanie: czy ludzie chcą oglądać filmy, które wyglądają zbyt realistycznie? Ja spodziewałem się subtelnej różnicy, a ta była tragiczna. Niektórzy recenzenci wyrazili opinię, że nowa technologia może podzielić widzów jeszcze bardziej niż budzące różne emocje 3D.

hobbit22
Po projekcji przeważały negatywne opinie, jednak część widzów doceniła szybsze klatki – szczególnie w scenach krajobrazów, które ich zdaniem zapierały dech w piersiach i robiły ogromne wrażenie. Jeden z rozmówców powiedział Los Angeles Times: Gdy z lotu ptaka pokazano góry i krainy Śródziemia, które kręcono w Nowej Zelandii, efekt zapierał dech w piersi, niczym w filmach przyrodniczych.

Należy jednak zaznaczyć, że Peter Jackson, we wstępie do prezentacji pierwszego fragmentu swego dzieła poinformował, że materiał ten nie jest całkowicie ukończony i że dopracowanie filmu zajmie jeszcze kilka miesięcy. Rozsądnie chyba jest więc wstrzymać się jeszcze z ferowaniem wyroków. 

hobbit33
James Cameron, najwyraźniej niezniechęcony krytycznymi opiniami wobec nowej technologii,  zapowieda, że sequel swego kasowego przeboju pt. Avatar ma zamiar zrealizować nie w jakości 48 klatek na sekundę, ale… 60.

Film Hobbit: Niezwykła podróż, będący pierwszą częścią adaptacji książki J.R.R. Tolkiena, będzie opowiadał historię, która rozegrała się 60 lat przed Wojną o Pierścień opisaną we Władcy Pierścieni. Głównym bohaterem zarówno książki jak i filmu jest oczywiście Bilbo Baggins, który wraz z 13 krasnoludami i czarodziejem Gandalfem wyruszają na wyprawę, aby odzyskać krasnoludzki skarb zamknięty w górze Erebor i pilnowany przez potężnego smoka Smauga.

hobbit44
W filmie wystąpią m. in.: Martin Freeman, Orlando Bloom, Cate Blanchett, Elijah Wood, Hugo Weaving i Ian McKellen. Premierę zaplanowano na 14 grudnia 2012, a kolejna część filmu, czyli Hobbit: Tam i z powrotem pojawi się na dużym ekranie w rok później.

Tymczasem przypominamy zwiastun filmu:

{youtube}Uc1F196Y53Q{/youtube}

Źródło: Tvn24.pl