Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Rosjanie pragną wylądować na Księżycu w 2029 roku

Stany Zjednoczone już raz wysłały ludzi na Księżyc i wygląda na to, że nie planują tego powtórzyć. Jednak Rosja ma zupełnie inne plany i w przeciągu kolejnych 14 lat ma zamiar przygotowywać się do wysłania kilku osób na naszego naturalnego satelitę.

Plan ten pochodzi dokładnie z Russian Federal Space Agency, znanej inaczej jako Roscosmos. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2029 roku misja ma wylądować na powierzchni Księżyca. Rosja jest również w trakcie negocjacji z Chinami odnośnie ustanowienia nowych stacji załogowych.

Rosyjscy naukowcy pracują obecnie nad nowym statkiem kosmicznym i mają nadzieję na wystrzelenie go w ramach lotu testowego już za 6 lat, czyli w roku 2021. Potem chcą zadokować do International Space Station (w roku 2023), a w 2025 wysłać już statek wraz z załogą na Księżyc. Jeżeli się to powiedzie, to będzie to pierwszy raz od 57 lat, kiedy ludzie powrócą na naszego satelitę, 57 lat odkąd miała miejsce misja Apollo.

W tym samym czasie NASA wciąż pracuje nad wysłaniem innej załogi ochotników na Marsa, prawdopodobnie w roku 2030. Żeby tylko nie skończyło się to tak, jak w przypadku Marka Watneya…