Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Sekta, sex i sutenerstwo, czyli grzechy Allison Mack

Aktorka Allison Mack (“Tajemnice Smallville”, “Kochanie, zmniejszyliśmy siebie”), dotychczas broniąca stanowiska niewinności w sprawie działalności NXIVM, przyznała się do zarzucanych jej czynów.

Niemalże równo rok temu Allison Mack została oskarżona o współpracę z organizacją NXIVM, która została zdemaskowana jako swego rodzaju przykrywka dla niemoralnych działań lidera, m.in. seksualnego wykorzystywania kobiet. 8 kwietnia 2019 Mack przyznała się przez sądem federalnym do postawionych jej zarzutów. Jedną z głównych przewin winnej było celowe werbowanie kobiet do działającej wewnątrz organizacji sekty DOS, gdzie były one potem wykorzystywane seksualnie przez Keitha Raniere’a.

Muszę wziąć na siebie pełną odpowiedzialność za swoje czyny – miała powiedzieć przed sądem.

Stowarzyszenie NXIVM, do której w 2010 roku przyłączyła się aktorka, działała od końca lat 90. i promowała się jako ośrodek rozwoju osobistego i wzmocnienia świadomości kobiet, ale po analizie specjalistów i zdemaskowaniu przez służby publiczne ujawniono, że instytucja to tak naprawdę piramida finansowa oraz miejsce kultu jednostki, skoncentrowane na postaci założyciela i lidera. Udział w kursach prowadzonych przez organizację miał kosztować podobno tysiące dolarów, a w zamian obiecywano rzekomo awans w hierarchii grupy.

W 2017 roku “New York Times” ujawnił, że wewnątrz stowarzyszenia w sekrecie działa sekta, do której wcielano “członkinie” godne głębszego wtajemniczenia, aby wyzwolić w nich prawdziwą kobiecą siłę – takie pranie mózgu było codziennym narzędziem w rękach władz grupy. W rzeczywistości włączone do tego kręgu kobiety nazywano niewolnicami, traktowano je przedmiotowo, wykorzystywano w ekscesach seksualnych, nadużywano ich praw, szantażowano, wymuszano czy stosowano wszelkie rodzaje przemocy. Wszystko pod pozorem “wzmocnienia”.

Mack została zdemaskowana jako jedna z najbliższych współpracownic Keitha Raniere’a, a do jej głównych zadań należała selekcja i werbowanie nowych członkiń w środowisku, z którego się wywodziła, czyli wśród aktorek. Przywódca, aby zwiększyć skuteczność oraz zdobyć większą kontrolę nad kobietami, polecił Allison, żeby zbierała kompromitujące, kontrowersyjne i prywatne materiały na temat swoich ofiar. Co więcej, dwie z nich były intensywnie szantażowane, ponieważ sekta podejrzewała, że chcą one ujawnić prawdę o stowarzyszeniu.

Wierzyłam, że intencją Keitha Raniere’a było pomaganie ludziom. Myliłam się. Teraz wiem, że ja i inni członkowie byliśmy angażowani w działalność przestępczą – to kolejne słowa, które padły z ust gwiazdy “Tajemnic Smallville” przed sądem.

Prokuratorzy na bazie zeznań przypuszczają, że Ranier sypiał z co najmniej piętnastoma-dwudziestoma ofiarami. A skład wewnętrznego kręgu wciąż miał się zmieniać, ale “wybranki” przywódcy zawsze musiały stosować się do spartańskich diet, ponieważ lider miał słabość do szczupłych kobiet.

Sam Raniere został aresztowany przez FBI w marcu 2018 roku pod zarzutem przemocy seksualnej (w tym wobec nieletniej), skłaniania dziecka do produkcji pornografii, zmuszania do niewolniczej pracy oraz handlu ludźmi. W sądzie próbowano bronić lidera sekty argumentami, że stosunki i orgie odbywały się zawsze za zgodą uczestniczących – takie zeznania zostały szybko obalone. Przywódca miał także w zwyczaju tatuować napastowane kobiety w miejscach intymnych napisem “niewolnica KR”.

Allison Mack w zamian za przekonywanie do współżycia z Ranierem otrzymywała gratyfikacje finansowe, a teraz grozi jej nawet do 40 lat więzienia. Jednak przypuszcza się, że za przyznanie do winy ten wyrok zmniejszy się do 15 lat. O tym, jaka czeka ją kara dowiemy się zapewne 11 września, kiedy ma zapaść wyrok.