Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Tragiczne w skutkach podpalenie japońskiego Kyoto Animation Studio

Z Japonii dochodzą do nas tragiczne wiadomości. Studio animacji Kyoto Animation zostało podpalone. W wyniku ataku na studio zginęło ponad 30 osób.

Jak podają zagraniczne media, wczoraj 18.07.2019 r. ok. 10:30 czasu lokalnego (o 3:30 w Polsce), budynek studia Kyoto Animation w japońskim mieście Uji, został podpalony. Z relacji świadków wynika, że do studia wtargnął ok. 40-letni mężczyzna z kanistrem nieznanego, łatwopalnego płynu (prawdopodobnie benzyny), który to wylał i następnie podpalił. W momencie ataku i wybuchu pożaru w budynku przebywało ponad 70 osób, na szczęście większość zdołała się bezpiecznie ewakuować.

Do szpitala trafiło ponad 30 osób, z czego stan 10 jest bardzo poważny. Niestety, wg japońskiej stacji NHK w pożarze zginęło 16 osób. Nie znamy jeszcze końcowej liczby ofiar śmiertelnych. Sprawca został zatrzymany przez policję pod zarzutem podpalenia, jednak obecnie przebywa w szpitalu, bo sam doznał poważnych obrażeń.

Dziś BBC podało, że japońska policja ustaliła już tożsamość sprawcy ataku – to Shinji Aoba. Świadkowie mieli słyszeć jak mężczyzna na chwilę przed pożarem skarżył się, że firma ukradła jego pomysły i krzyczał “Gińcie!”.

Premier Japonii Shinzo Abe złożył kondolencje rodzinom ofiar za pośrednictwem Twittera. Napisał, że “to podpalenie jest atakiem tak przerażającym, że brakuje słów”.

Kyoto Animation, znane szerzej jako KyoAni, to przedsiębiorstwo założone w 1981 roku. Na jego koncie znajdują się popularne serie anime, m.in. “Full Metal Panic”, “Lucky Star”, “Violet Evergarden: The Movie”, „Haruhi Suzumiya” czy „K-On!”. Pożar prawdopodobnie zniszczył wszystkie projekty studia, które już ogłosiło, że nie powstanie wyczekiwany przez fanów film oparty na popularnej marce „Free!”. Film miał trafić do japońskich kin w przyszłym roku.

W Internecie rozpoczęła się już kampania crowdfundingowa, w której zebrano dla ofiar ataku i ich rodzin już ponad 1.300,000 dolarów. Jeśli chcecie wesprzeć osoby poszkodowane atakiem w Kyoto Animation tutaj znajdziecie link do kampanii: gofundme.com/f/help-kyoani-heal