Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Urodziny George’a Lucasa!

George Lucas – mimo stosunkowo niewielkiego dorobku reżyserskiego uważany jest za kultowego i utalentowanego twórcę. Trudno się temu dziwić – to jemu przecież zawdzięczamy sagę Gwiezdne wojny oraz uwielbiane przez widzów filmy z cyklu o Indianie Jonesie.

Dziś Lucas jest jednym z najbardziej kasowych reżyserów i producentów w Hollywood. Okazjonalnie występuje także jako aktor, na ekranie pojawia się jednak sporadycznie i w maleńkich rolach. Przyszedł na świat jako George Walton Lucas Junior 14 maja 1944 roku w Modesto, w amerykańskim stanie Kalifornia.

Zanim stał się jednym z najbardziej znanych twórców kasowych filmów w Ameryce, ukończył  Uniwersytet Południowej Karoliny i pracował jako asystent Francisa Forda Coppoli przy realizacji musicalu Tęcza Finiana. To właśnie ten wybitny reżyser odkrył talent Lucasa i umożliwił mu fimowy debiut. Był nim antytotalitarny film THX 1138, który, choć nie stał się kasowym przebojem, zwrócił uwagę krytyki na początkującego reżysera i zebrał wysokie noty. Popularność przyszła w 1973 roku, dzięki młodzieżowemu filmowi Amerykańskie graffiti. Lucas zrealizował go za jedyne 750 tysięcy dolarów, dzieło okazało się zaś jednym z najbardziej kasowych filmów dekady.

starwarsNajbardziej znany jest jako twórca Gwiezdnych wojen, jednak do powstawania kolejnych części przyczynił się w różnym stopniu i nie wszystkich był reżyserem. Pierwszy film z cyklu, Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja, stworzył w 1977 roku – sam zajął się scenariuszem i reżyserią, był także producentem wykonawczym. Po oszałamiającym sukcesie obrazu (film kosztował 10,5 miliona dolarów a zarobił ponad 400 milionów, nie licząc dochodów z gadżetów), mimo propozycji wyreżyserowania kolejnych części gwiezdnej trylogii czyli Gwiezdne wojny: Część V – Imperium kontratakuje (1980) oraz Gwiezdne wojny: Część VI – Powrót Jedi (1983), Lucas odmówił i skupił się na ich produkcji. Część V wyreżyserował więc Irvin Kershner do scenariusza autorstwa Lawrence’a Kasdana i zmarłej w 1978 roku Leigh Brackett, zaś część VI – Richard Marquand. Tym razem jednak Lucas został współtwórcą scenariusza, wraz z pracującym przy poprzednim filmie Lawrence’m Kasdanem.

Po 1977 roku Lucas zrobił sobie bardzo dugą przerwę w reżyserii, powracając do tego zajęcia dopiero w 1999 roku, podczas prac nad kontynuacją kultowej sagi. Efektem były trzy kolejne filmy z cyklu, będące prequelami: Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo (1999), Gwiezdne wojny: Część II – Atak klonów (2002), Gwiezdne wojny: Część III – Zemsta Sithów (2005). Pierwszy z nich niedawno powrócił na ekrany w wersji 3D. Wszystkie trzy części wyreżyserował sam Lucas, był także jedynym  autorem scenariuszy (za wyjątkiem Części II, którą wraz z nim napisał Jonathan Hales). Efekty jego pracy były dyskusyjne, komentarze wahały się od zachwytów po miażdżącą krytykę; wszystkie 3 filmy zebrały niemało nominacji do Złotych Malin, w niektórych kategoriach (w tym za reżyserię) zgarniając nawet statuetki. Oczywiście nie zmieniło to faktu, że stały się kasowymi hitami, a całe rzesze wiernych fanek i fanów gwiezdnej sagi szturmem ruszyły do kin.

indianaInny projekt Lucasa, który przysporzył mu wielkiej popularności, to cykl filmów o Indianie Jonesie, nieustraszonym poszukiwaczu przygód i naukowcu – archeologu w jednej osobie. Także jednak i w tym wypadku George Lucas skupił się na produkcji, reżyserię i pisanie scenariuszy pozostawiając komuś innemu. Jedynym filmem o Indianie, do którego stworzył scenariusz był mało znany obraz z 1994 roku pt. Młody Indiana Jones: Piekło okopów, był to jednak film wojenny, a nie przygodowy. Reżyserem wszystkich pozostałych (i bardzo popularnych) odsłon przygód dzielnego archeologa: Poszukiwacze zaginionej Arki (1981), Indiana Jones i Świątynia Zagłady (1984), Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989) oraz Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (2008) był inny Midas amerykańskiego kina – Steven Spilberg, współtwórca postaci Indiany.

Lucas jest założycielem firm: Lucasfilm (produkcja filmów), Industrial Light and Magic (efekty specjalne) oraz LucasArts (gry komputerowe). Był czterokrotnie nominowany do Oscara, jak dotąd nie otrzymał jednak statuetki. W 1992 roku otrzymał nagrodę im. Irvinga G. Thalberga.

Prywatnie George Lucas określa się w wywiadach jako metodysta-buddysta (metodystą jest po rodzicach, a buddyzm to jego osobista fascynacja).

Lucas-1

Źródła: Filmweb.pl, Wikipedia.org