Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Urodziny Roberta Zemeckisa!

Robert Zemeckis to nazwisko twórcy niejednego kasowego przeboju Hollywood. Z pewnością pamiętacie takie tytuły, jak: Miłość, szmaragd i krokodyl, Powrót do przyszłości czy Kto wrobił Królika Rogera? Tak, to właśnie on za nimi stoi. I to w niemal dosłownym sensie – jest reżyserem.

Przyszedł na świat 14 maja 1951 w Chicago. Ten amerykański reżyser jest także pisarzem, choć to właśnie filmy przyniosły mu rozgłos i uznanie.. Studiował na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles. Obecnie zajmuje się produkcją filmów animowanych w studiu ImageMovers Digital. Często pracuje z kompozytorem Alanem Silvestri i pisarzem Bobem Galem, którego poznał podczas studiów. To właśnie wspólnie z nim napisał scenariusze do swoich najpopularniejszych filmów. Debiutowali wspólnie w 1978 roku filmem Chcę trzymać cię za rękę, opowiadającym o amerykańskiej beatlemanii. Reżyserem był Zemeckis, współscenarzystą Gale, a producentem nie kto inny jak Steven Spielberg.

Jego pierwsze filmy nie przyniosły mu popularności. Znakomicie przyjęty przez widownię Miłość, szmaragd i krokodyl (1984), który stał się przebojem sezonu, nie zwrócił uwagi krytyków na reżysera, ale… na odtwórcę głównej roli, czyli Michaela Douglasa, którego kariera od tego momentu nabrała dużego tempa.

back-to-the-futureZemeckis doczekał się jednak także swojego wielkiego momentu –  zrobiło się o nim głośno w rok później, po filmie Powrót do przyszłości. Krytycy i widownia zachwycali się oryginalnym scenariuszem, sprawną reżyserią i świetnym pomysłem, zaś sam film zyskał wręcz status kultowego. Zachęcony tym powodzeniem reżyser jeszcze dwukrotnie ekranizował przygody bohaterów podróżujących w czasie: w 1989 i 1990 roku.

Zemeckis nie krył nigdy swojej fascynacji efektami specjalnymi. Doprowadziła ona w 1988 roku do realizacji filmu, który wykorzystywał niemal wszystkie osiągnięcia filmowych techników, jakimi Hollywood dysponowało w tamtym czasie. Tak oto powstało niezwykłe połączenie filmu fabularnego i animacji: Kto wrobił Królika Rogera. Nie tylko za sprawą jakości realizacji, ale też dzięki barwnej historii i nietuzinkowemu poczuciu humoru, obraz ten podbił serca widowni na całym świecie.

beowulfJeśli ktoś już chciał zaszufladkować Zemeckisa jako utalentowanego twórcę pełnych efektów specjalnych filmów rozrywkowych, musiał nieco zweryfikować swój pogląd, gdy reżyser zrealizował niezwykły komediodramat  pt. Forrest Gump (1994), który zachwycił krytyków i widzów pięknem, głębią i znakomitą kreacją Toma Hanksa. Film przyniósł Zameckisowi Oskara za reżyserię w 1995 roku. Twórca najwyraźniej polubił współpracę z Tomem Hanksem, bo kilka lat później znów obsadził go w głównej, dramatycznej roli – tym razem w poruszającym Cast Away: Poza światem, opowiadającym losy człowieka uwięzionego na bezludnej wyspie po katastrofie samolotu. Jego kolejne filmy to cenione animacje: Ekspres polarny, Beowulf czy Opowieść wigilijna.

Wybrana filmografia:

2009: Opowieść wigilijna (A Christmas Carol)
2007: Beowulf
2004: Ekspres polarny (The Polar Express)
2002: Cast Away: Poza światem (Cast Away)
2000: Co kryje prawda (What Lies Beneath)
1997: Kontakt (Contact)
1994: Forrest Gump (Forrest Gump)
1992: Ze śmiercią jej do twarzy (Death Becomes Her)
1990: Powrót do przyszłości III (Back to the Future III)
1989: Powrót do przyszłości II (Back to the Future II)
1988: Kto wrobił królika Rogera? (Who Framed Roger Rabbit)
1985: Powrót do przyszłości (Back to the Future)
1984: Miłość, szmaragd i krokodyl (Romancing the Stone)
1980: Używane samochody (Used Cars)
1978: Chcę trzymać cię za rękę (I Wanna Hold Your Hand)
1973: A Field of Honor (1973)
1972: The Lift

{youtube}yy5THitqPBw{/youtube}

Źródło: Filmweb.pl, Wikipedia.org