Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

We Władcy Pierścieni od Amazona nie będzie Trzeciej Ery

Jeden z badaczy twórczości J.R.R. Tolkiena, Tom Shippey, nadzorujący prace przy serialu „Władca Pierścieni” od Amazon Studios, zdradził, że druzgocząca większość tego, co zostało zawarte w powieści autora nie znajdzie się na ekranie.

W listopadzie 2017 roku Amazon uzyskał prawa do adaptacji twórczości Tolkiena, a na realizację ma ponoć przeznaczyć aż miliard dolarów. Wiele na temat produkcji pozostaje na razie tajemnicą, ale to, co dotychczas zastanawiało, czyli dlaczego akcja serialu została osadzona w Drugiej Erze, doczekało się odpowiedzi.

Okazuje się, że uzyskanie praw wcale nie było takie łatwe, a umowa z Tolkien Estate zawiera kilka istotnych zastrzeżeń, jak choćby to, że serial nie może dziać się poza Drugą Erą Śródziemia. Dlatego też amazonowa realizacja nie będzie kolidować z tym, co zobaczyliśmy w filmach Petera Jacksona.

Obejmująca 3441 lat Druga Era rozpoczyna się po wygnaniu mrocznego Valara – Morgotha – do Pustki, a kończy zniszczeniem cielesnej powłoki Saurona, jednego z ważniejszych sług Melkora, potem zaś samowładnego pana ciemności. W tym czasie nastąpił także Ostatni Sojusz Ludzi i Elfów, Upadek Númenoru czy wykucie Pierścieni Władzy – i między innymi tego będzie można spodziewać się podczas seansu.

Jednak Shippey zauważył, że dzięki temu Amazon dostał „stosunkowo wolną rękę”, aby uzupełniać luki i dodawać własne elementy. Z tym, że to – jak mówi Shippey – „trochę pole minowe – trzeba stąpać bardzo ostrożnie”, ponieważ Tolkien Estate nalega, żeby główna fabuła nie pozostała zmieniona. Sauron ma napaść Eriador, namówić Numenorejczyków do złamania Zakazu Valarów i doprowadzić do powstania Jedynego Pierścienia. Niemniej, Amazon wciąż może odpowiedzieć na pytania typu: Co Sauron robił w międzyczasie? Jak kształtowały się królestwa elfów, ludzi i krasnoludów? Teoretycznie wszystko, czego nie uwzględnił Tolkien – m.in. w dodatkach do „Władcy Pierścieni”, „Niedokończonych opowieściach” czy „Silmarillionie” – może zostać dopisane, o ile nie będzie sprzeczne z „tolkienowym kanonem”.

Przypuszczalnie premiera serialu będzie miała miejsce w 2020 roku.


Źródło: theguardian.com