Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Współczesny aojda krąży po Londynie i deklamuje wiersze

 

Pamiętacie aojdów? To śpiewacy działający w czasach starożytnej Grecji, którzy wędrowali od dworu do dworu, by prezentować pieśni opowiadające o życiu bogów i herosów. Najbardziej znanym (i na wpół mitycznym) był Homer – autor „Iliady” oraz „Odysei”.

 

Okazało się, że zawód nie wymarł do końca… a w każdym razie został reanimowany w obecnych, internetowych czasach. Jakby na przekór wszystkim 25-letni Rowan McCabe podróżuje od drzwi do drzwi, by oferować mieszkańcom Newcastle-upon-Tyne… poezję.

Jeśli ktoś jest zainteresowany jego usługami, McCabe przeprowadza z nim rozmowę, pragnąc poznać jak najwięcej szczegółów, a następnie po tygodniu czy dwóch powraca z gotowym tekstem, by wyrecytować go osobiście. Tematyka jego prac jest przeróżna i zależy wyłącznie od życzenia zamawiającego. Co ważne, za swoje usługi McCabe nie oczekuje pieniędzy.

Rowan McCabe 1

By zarobić na życie, mężczyzna zajmuje się teatrem, pracuje przy filmach krótkometrażowych oraz prowadzi warsztaty poetyckie dla najmłodszych. Nie wiadomo, czy oprócz warsztatu uczy ich swojego pomysłu na poezję. Wiadomo natomiast, że powstałe w niezwykły sposób wiersze publikuje na stronie internetowej Door-to-Door Poetry.

Źródło: theguardian.com