Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Ziemiomorze w serialu A24

Proza Ursuli K. Le Guin nie miała dotychczas szczęścia na ekranie. Co prawda Studio Ghibi zrealizowało swą wersję (2006), ale raczej nie jest ona zaliczana do nazbyt zachwycających, podobnie produkcja telewizyjna (2004)… Jednak pojawiła się iskra nadziei na naprawdę dużą, wartościową adaptację.

Firma A24 – odpowiedzialne m.in. za „Midsommar. W biały dzień” i nadchodzący „The Lighthouse” czy tworzące realizacje dla NBC, HBC, Hulu i Amazon Video – opracowuje serial na podstawie powieści Ursuli K. Le Guin, a na stołku producenta zasiada Jennifer Fox („Wolny strzelec”), która uzyskała prawa do serialu w zeszłym roku i otrzymała błogosławieństwo Le Guin jeszcze przed śmiercią pisarki w 2018 roku.

W swym oświadczeniu Fox wyraziła wielki podziw dla literatury Le Guin i jest świadoma, że autorka wywarła na gatunek ogromny wpływ. Cieszy się także, że udało się jej uzyskać osobistą zgodę, aby stworzyć adaptację „Ziemiomorza”. Fox wie, że to niemała odpowiedzialność, choć widzi w tym szanse na stworzenie kolejnego niezwykle popularnego dzieła. Syn pisarki, Theo Downes-Le Guin, również wspiera projekt, zdradzając, że Ursula od dawna miała nadzieję na to, że zobaczy godną adaptację Ziemiomorza, reprezentującą jej własne pomysły i ciekawe artystyczne podejście wizualne. Syn cieszy się, że to akurat Jennifer Fox i A24 zajmą się tą realizacją.

Choć A24 nie ma zbyt wielkiego doświadczenia w produkcji fantasy, to ze względu na niezależne realizacje horrorów i dramatów, które doceniają nie tylko krytyka, ale i publika, można żywić względem projektu niemałe nadzieje. A Fox na pokładzie – nominowana do Oscara producentka z bagażem wielu ciekawych i uznanych filmów – sprawia, że wszelkie obawy jakby maleją.


Źródło: slashfilm.com