Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Złote Globy rozdane

Wczoraj, czyli 15 stycznia 2012 roku, jak co roku odbyła się gala przyznania Złotych Globów – jednej z najważniejszych nagród w świecie filmów i seriali. Wielkie gratulacje należą się Peterowi Dinklage. Aktor otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszego aktora drugoplanowego w serialu dramatycznym. Chodzi oczywiście o rolę Tyriona Lannistera w serialu Gra o tron.

Peter Dinklage (ur. 11 czerwca 1969 w Morristown, New Jersey) – amerykański aktor charakterystyczny, rozpoznawalny dzięki karłowatości, której przyczyną jest achondroplazja.

Peter Dinklage rozpoczynał karierę rolami w teatrzyku szkolnym. Debiut ekranowy zaliczył w 1995 roku, rolą w filmie Filmowy zawrót głowy. Przez lata, głównie dzięki warunkom fizycznym, grywał głównie role epizodyczne. Przełomową dla jego kariery okazała się rola w niskobudżetowym filmie Thomasa McCarthyego, Dróżnik. Znakomite recenzje dzieła oraz gry samego Dinklage sprawiły, iż środowisko Hollywoodzkie doceniło jego talent aktorski, czego efektem były kolejne, tym razem już znaczące role. W 2006 aktor zagrał jedną z głównych film w filmie Sidneya Lumeta Find Me Guilty, gdzie jego partnerem był Vin Diesel.
Peter Dinklage jest wegetarianinem.