Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Zmarł Ian Holm

Świat kultury poniósł w ostatnich dniach ogromne straty. Wcześniej informowaliśmy o śmierci pisarza Carlosa Ruiza Zafóna, a teraz przychodzimy z kolejną smutną wiadomością. W wieku 88 lat zmarł brytyjski aktor Sir Ian Holm („Władca pierścieni”, „Obcy – ósmy pasażer Nostromo”).

Ian Holm urodził się 12 września 1931 roku w miejscowości Goodmayes w Wielkiej Brytanii. Był absolwentem londyńskiej Royal Academy of Dramatic Art., a na swoim koncie miał szereg ról filmowych i teatralnych. W filmie debiutował pod koniec lat 60-tych, a w 1979 roku zagrał oficera naukowego Asha w “Obcym – ósmym pasażerze Nostromo” Ridleya Scotta. Rok 1981 przyniósł mu nagrodę BAFTA i nominację do Oscara za rolę lekkoatletycznego trenera Sama Mussabiniego w głośnych “Rydwanach ognia” Hugh Hudsona. W tym samym roku sportretował Lecha Wałęsę w telewizyjnej produkcji “Strike: The Birth of Solidarity”. W 1998 roku aktor otrzymał tytuł szlachecki.

O śmierci aktora filmowego i teatralnego poinformował The Guardian. Sir Ian Holm, najbardziej znany z roli Bilbo Baginsa w trylogii „Władca pierścieni” Petera Jacksona, zmarł 19 czerwca 2020 roku w szpitalu w Londynie w otoczeniu rodziny i najbliższych.