Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Zmarł Jean „Moebius” Giraud

Odeszła kolejna legenda kina science fiction i świata komiksu – Jean „Moebius” Giraud, legendarny artysta tworzący szkice koncepcyjnę w klasykach kina oraz twórca komiksów, w tym kultowego „Metal Hurlant” aka „Heavy Metal” zmarł w wieku 74 lat.

Marzec to smutny miesiąc dla wielbicieli kina science fiction. Tydzień temu informowaliśmy o śmierci legendy i współtwórcy wizualnego stylu „Gwiezdnych Wojen”, Ralpha McQuarriego, a dziś donosimy o odejściu kolejnego równie wielkiego artysty, Jeana „Moebiusa” Girauda, którego oszałamiające prace z gatunku science fiction i fantasy na zawsze zostaną zapamiętane.

Bezapelacyjnie należy stwierdzić, że jego wpływ na wygląd kina science fiction/fantasy jest ogromny. To właśnie Moebius tworzył szkice koncepcyjne, wizualizując pomysły twórców takich filmów jak „Obcy”, „Tron”, „Głębia”, „Piąty element” czy „Willow”. Pracował także z Alejandro Jodorowskim nad niezrealizowaną adaptacją „Diuny”, w której główną rolę miał zagrać Mick Jagger, a za muzykę miał odpowiadać zespół Pink Floyd. Razem z nim stworzył także komiksy – space operę „The Incal”, która miała być zrealizowana w postaci serialu animowanego w latach 80. Odpowiadał także za fantasy pt. „Arzach”.

Stworzył też kultową serię z pogranicza hard science fiction oraz mrocznego fantasy pt. „Metal Hurlant”, która poza Francją była wydawana jako „Heavy Metal”. Seria definiowała wizualizację gatunku i inspirowała pokolenia twórców, także filmowych, którzy próbowali zekranizować niektóre fantastyczne opowiadania z tej serii. We Francji obecnie kończone są prace nad serialem „Metal Hurlant Chronicles” opartym na niektórych znanych historiach z komiksów Moebiusa.

Genialny artysta odpowiadał także za grafikę futurystycznego komiksu „The Long Tomorrow”, który służył Ridleyowi Scottowi za inspirację do tworzenia „Łowcy androidów”. Mówi się też głośno o tym, że George Lucas tworząc oryginalną trylogię „Gwiezdnych Wojen” nie korzystał tylko z geniuszu Ralpha McQuarriego – w wielu elementach inspirował się pracą Moebiusa – ściślej mówiąc zaczerpnął wygląd Coruscant oraz imperialnego droida z „Imperium Kontratakuje”.

Tak sam Giraud opowiadał o swoim statusie żywej legendy:

– Ludzie mówili, że zmieniłem ich życie: „zmieniłeś moje życie”, „dzięki twojej pracy zacząłem malować”. To sprawiało mi przyjemność. Jednocześnie wewnętrznie myślałem sobie, że muszę nad tym panować. Wiara w te słowa jest niebezpieczna. Ktoś napisał, że Moebius jest legendarnym artystą. Umieszczam wokół siebie ramkę – legenda, jestem teraz jak jednorożec.

Jean „Moebius” Giraud inspirował pokolenia twórców komiksów i filmowców. Bez wątpienia jest jedną z kluczowych osób w historii, która nakreśliła wizualny styl gatunku science fiction i fantasy.

1

medium

medium3

medium4