Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Zmarł Peter Mayhew

Peter Mayhew na skutek ataku serca odszedł we wtorek 30 kwietnia w wieku 74 lat. Ostatnie dni spędził z rodziną w teksaskim domu.

Aktor zasłyną z roli Chewbacci w “Gwiezdnych Wojen”. Chociaż w filmie wydaje z siebie wyłącznie warczenia i sporadyczny ryk, niezachwiana lojalność wobec Hana Solo sprawiła, że jego bohater stał się ikoniczny, a fani po prostu go pokochali. W swą sztandarową rolę wcielał się pięciokrotnie, ostatni raz w “Przebudzeniu Mocy”.

Mayhewa odkrył Charles H. Schneer, gdy ten pracował jako asystent radiologii w londyńskim szpitalu King’s College Hospital. Obsadzono go wówczas w filmie Raya Harryhausena, “Sinbad i oko tygrysa”, gdzie zagrał Minotaura. W następnym roku dostał angaż w “Gwiezdnych Wojnach”. Co więcej, aktywnie uczestniczył w życiu fanowskim wokół uniwersum z odległej galaktyki. Udało mu się napisać dwie książki, “Growing Up Giant” i “My Favorite Giant”.

O mały włos, nigdy nie dostałby roli Chewbacci, ponieważ pierwotnie w tym kontekście brany pod uwagę był David Prowse, który ostatecznie – w starych epizodach – zagrał Dartha Vadera, z kolei George Lucas postanowił, aby to Mayhew sportretował sympatycznego wookieego.

W jednym z wywiadów, na pytanie dlaczego pod koniec “Nowej nadziei” jego bohater wraz z Solo i Skywalkerem nie został odznaczony, żartobliwie odpowiedział, że z jednego z dwóch powodów, albo nie było ich stać na medal dla niego, albo Księżniczka Leia była zbyt niska, żeby założyć mu go na szyję.

Jest również założycielem Fundacji Petera Mayhewa, skoncentrowanej na pomocy potrzebującym.