Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Zmarł Sergey Ivanov

Mamy smutne wieści dla fanów „S.T.A.L.K.E.R: Cień Czarnobyla”. W wieku 66 lat odszedł Sergey Ivanov, rosyjski pisarz i scenarzysta, twórca fabuły do gry.

Ivanov Sergey Nikolaevich urodził się w 1954 roku w Kijowie. Ukończył matematykę stosowaną na Donieckim Uniwersytecie Narodowym, a w latach w latach 1977–1992 zajmował stanowisko wykładowcy w Instytucie Cybernetyki im. VM Głuszkowa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

Jednocześnie twórczość Iwanowa pojawiała się w magazynach i gazetach. Jego akademickie badania skupiały się na syntezie automatów cyfrowych, a osobiste zainteresowanie science-fiction pokrywały się z ówczesnymi przemianami w świecie technologii. „S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla” opiera się na książce „Piknik na skraju drogi” Strugackich, która opisuje alternatywną rzeczywistość, w której wizyty obcych pozostawiają za sobą „strefy” oddziaływania dziwnych zjawisk na Ziemi.

W 1991 roku rozpoczął pracę dla studia GSC Game World, gdzie zaczął pisać scenariusz do zaginionego już pierwszego rozdziału serii: „S.T.A.L.K.E.R.: Oblivion Lost”. Jednak fundamenty, które położył w swoim projekcie Ivanov, zostały wykorzystane podczas tworzenia i późniejszego wydania „S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla” w 2007 roku. Do tej pory seria wyczekuje swojego najnowszego wcielenia – „S.T.A.L.K.E.R. 2” pojawi się na PC i Xbox Series X/S w 2021 roku.

Powodem śmieci Ivanova było zakażenie COVID-19.