Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Ze świata

Zmarła Nichelle Nichols | Uniwersum Star Treka żegna Uhurę

Jak donosi serwis Variety, w wieku 89 lat odeszła aktorka Nichelle Nichols. Widzowie pokochali ją jako Porucznik Nyotę Uhurę z uniwersum„Star Trek”.

Nichelle Nichols urodziła się 28 grudnia 1932 roku w Robbins w stanie Illinois. Podczas studiów w Nowym Jorku występowała jako piosenkarka w nocnych klubach, była także modelką i grała w musicalach. Jej aktorskim debiutem był występ w musicalu „Kicks & Co.” (1961) dramaturga Oscara Browna.

Nichols chciała zrezygnować z występów w serialu „Star Trek” (1966-1969) ze względu na marginalną rolę jej postaci – porucznik Uhury. Ostatecznie jednak zdecydowała się zostać w obsadzie po osobistych namowach Martina Luthera Kinga, który uzmysłowił jej, jak wielką rolę może odegrać w emancypacji młodych, ciemnoskórych kobiet.

Porucznik Nyota Uhura – oficer łącznościowy na USS Enterprise, wystąpiła w serialu „Star Trek: Seria oryginalna” oraz siedmiu filmach kinowych z uniwersum „Star Trek”. Do historii kinematografii przeszedł jej pocałunek z Williamem Shatnerem, wcielającym się w kapitana Kirka, uważany za pierwszy pocałunek ekranowy ciemnoskórej kobiety i białego mężczyzny.

Do inspiracji postacią Uhury przyznają się m.in. Whoopi Goldberg, która wystąpiła w serialu „Star Trek: Następne pokolenie”, a także astronautka Mae Jemison, pierwsza czarnoskóra kobieta w kosmosie. Imię „Nichols” nadano jednej z planetoid pasa głównego, właśnie na cześć kreacji aktorskiej Nichelle jako Uhury.

Nichelle Nichols zmarła w sobotę 30 lipca 2022 roku. Śmierć Nichols została potwierdzona przez Gilberta Bella, jej menedżera i partnera biznesowego od 15 lat. Informacja pojawiła się na również na Instagramie aktorki, gdzie wiadomość zamieścił jej syn, Kyle Johnson:

„Z przykrością informuję, że wielkie światło na firmamencie nie świeci już dla nas tak, jak od tylu lat. Zeszłej nocy z przyczyn naturalnych zmarła moja matka, Nichelle Nichols. Jednak jej światło, podobnie jak starożytne galaktyki, które są teraz widziane po raz pierwszy, pozostanie dla nas i przyszłych pokoleń, by cieszyć się nimi, uczyć się od nich i czerpać inspirację. Jej życie było dobrze przeżyte i jako takie stanowi wzór dla nas wszystkich”.

– czytamy we wpisie.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Nichelle Nichols (@nichellenicholsofficial)