Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Felietony

Jak to na Polconie było

Jubileuszowy, trzydziesty konwent miłośników fantastyki, odbył się w tym roku w Poznaniu. Polcon to impreza, która co roku organizowana jest w innym mieście przez lokalny klub miłośników fantastyki. Tym razem, ze względu na trzydzieste urodziny, zrobiono wyjątek – organizatorami byli członkowie klubów z całej Polski.
Poznaniacy zdążyli się już przyzwyczaić do obecności kolorowych przebierańców w mieście – to przecież właśnie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywa się Pyrkon – największy polski konwent fanów fantastyki. Tym razem postaci w ekstrawaganckich i fantastycznie (nomen omen) dopracowanych kostiumach opanowały nadbrzeże Warty, jako że impreza odbywała się na terenie nadwarciańskiego kampusu Politechniki Poznańskiej.

Polcon 2015 Joe AbercrombieOprócz podziwiania niesamowicie dopracowanych strojów cosplayowców, uczestnicy konwentu mogli przebierać w różnych atrakcjach. W kilkunastu salach jednocześnie odbywały się prelekcje, wykłady i panele dyskusyjne. Zaproszeni autorzy polscy i zagraniczni odbywali spotkania autorskie i podpisywali swoje książki w specjalnym kąciku autografowym. W wydzielonych miejscach można było pograć w planszówki, RPGi i LARPy. Osoby nieobeznane ze światem fanów fantastyki mogły poczuć się zagubione w różnobarwnym tłumie ludzi w każdym praktycznie wieku, którzy przechodzili z jednej sali do drugiej, lub tłoczyli się pod drzwiami do auli na chwilę przed spotkaniem z ich ulubionym pisarzem. Wśród nich byli przecież zarówno miłośnicy Gwiezdnych Wojen, jak i osoby przebrane za elfy, fani mangi w japońskich kimonach i osoby w kostiumach bohaterów gier komputerowych. Jednak wszechobecne szerokie uśmiechy sprawiały, że chyba każdy czuł się tu dobrze, nawet jeśli nie potrafił rozpoznać wielu kostiumów.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się znani pisarze, tacy jak Andrzej Sapkowski, Jarosław Grzędowicz i Andrzej Pilipiuk. Rzesze fanów przyciągnął Joe Abercrombie. Posłuchać można też było tłumaczy i rysowników. Nie zabrakło też rozrywek mniej intelektualnych – na dziedzińcu rozegrano mecz mugolskiego quidditcha. Odważni mogli wziąć udział w turnieju walki na broń bezpieczną. Można też było zrobić coś dla innych – w ramach akcji „Polcon ratuje życie” czterdzieści dziewięć osób oddało krew, a siedmiu konwentowiczów zarejestrowało się jako dawcy szpiku.

Punktem kulminacyjnym każdego Polconu jest przyznanie Nagród Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, zwanych potocznie Zajdlami. To nagrody dla najlepszych polskich utworów fantastycznych wydanych w poprzednim roku kalendarzowym. W głosowaniu mogą brać udział wszyscy uczestnicy konwentu. Tegorocznymi laureatami zostali: Anna Kańtoch za opowiadanie „Sztuka porozumienia” i Michał Cholewa za powieść „Forta”.

Piękna pogoda towarzyszyła konwentowiczom przez cztery dni, doskonale współgrając z nastrojem panującym na kampusie Politechniki. Uczestnicy chwalili zarówno organizację, jak i ciekawy program, konwent można więc z pewnością uznać za niezwykle udany.

Swoje wrażenia spisała Paulina Surniak, zdjęcia autorstwa Pauliny Surniak.

 Polcon 2015 pełna sala spotkanie z Sapkowskim

Polcon 2015 przebierancy 1

Polcon 2015 przebierańcy2

Polcon 2015 przebierańcy3

Polcon 2015 przebierańcy4

Polcon 2015 przebierańcy5

Polcon 2015 przebierańcy6

Polcon 2015 przebierańcy7

Polcon 2015 syrenka

Polcon 2015 tablica ogłoszeń