Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Felietony

Kawerniany Raport z San Diego Comic Conu!

Początek przygody! J. Kevin Whitelock dla Kawerny prosto z San Diego Comic-Conu! Tlumaczenia dokonała Anna Piotrowska.

Niestety w tym roku nie udało mi się zaklepać przepustki na Preview Night. Nawet tak znamienita osobistość jak ja może paść ofiarą niedostępności Comic-Conowych wejściówek. Popyt z roku na rok rośnie, więc jeśli chcesz uczestniczyć w największym popkulturowym konwencie na świecie, musisz mieć nieliche szczęście (albo naprawdę dobre koneksje)!

13843570 1120649637974443 1155579674 o

Odbyły się pokazy pilotażowych odcinków nowych seriali od Warner Bros.:
Riverdale” – najnowsze wcielenie ponadczasowej serii komiksów „Archie Comics” zdaje się prowadzić naszych bohaterów w bardziej dramatycznym kierunku, niż byliśmy przyzwyczajeni.
Powerless” – superbohaterowie i superłotrowie robią bałagan. Powinno być od tego jakieś ubezpieczenie! Dokładnie taki jest zamysł nowej komedii ze świata DC. Kto twierdzi, że agenci ubezpieczeniowi nie mogą być potężni?
People of Earth” – komedia z Wyattem Cenaciem rozpoczyna się jako dziennikarskie śledztwo dotyczące ludzi uprowadzonych przez kosmitów. Wkrótce jednak pojawia się obawa, że nasz dziennikarz związany z tym tematem bliżej niż sam podejrzewał.
Frequency” – oparta na filmie pod tym samym tytułem (Częstotliwość) historia ta dotyczy ojca i córki, którzy poprzez barierę dzielących ich 20 lat komunikują się dzięki nadnaturalnej krótkofalówce. Wspólnie naprawią błędy przeszłości i odbudują swoją relację. Dodatkowo – oboje są policjantami, a on nie żyje!
Time After Time” – inspirując się książką „Time After Time” Karla Alexandera i filmem pod tym samym tytułem z 1979 roku, twórcy opowiedzą nam historię młodego H. G. Wellsa, który podróżuje przez czas dzięki maszynie własnego wynalazku, by powstrzymać samego Kubę Rozpruwacza! Wraz z towarzyszącą mu Jane Walker spotkają wiele postaci i elementów znanych nam z literatury Wellsa.

13840571 1120651117974295 1630200310 o

Hala wystawowa również była otwarta (zdołałem się dopchać!) dla tych uczestników, którzy chcieli wcześniej obejrzeć lub kupić wystawione tam wspaniałości. Ale wreszcie przyszła pora na…

Czwartek! Oficjalny początek Comic-Conowego weekendu! Jak wspominałem w swoich wcześniejszych relacjach (Kevin nie pierwszy raz publikuje dla polskich czytelników – przypis redakcji), trzeba dokonywać wielu trudnych wyborów przy podejmowaniu decyzji, co chcemy zobaczyć, bo wiele punktów programu odbywa się w tym samym czasie. Oto na co udało mi się załapać:

Seriale „Dark Matter” i „Mr. Robot” otrzymały drugie sezony, w związku z tym fani mogli spotkać się z twórcami i aktorami obu produkcji. Osobiście nie byłem zainteresowany tym, co mieli do powiedzenia, ale widać, że wszyscy są podekscytowani swoimi projektami.

To co wywołało we mnie największe ożywienie to wieść, że Marvel i Netflix wspólnie wyprodukują trzeci sezon „Daredevila”! Punisher także otrzyma własny serial z, a jakże, Jonem Bernthalem w roli głównej. Aktor, przy gromkich oklaskach publiczności, pojawił się na scenie z brodą, której nie powstydziłby się porządny drwal. Z ogromną wdzięcznością wyrażał się nie tylko o możliwości wcielenia się w tę rolę, ale także o wsparciu, jakie otrzymał ze strony fanów. Kolejnym oczekiwanym dodatkiem do świata Marvela jest Luke Cage i wygląda na to, że nie będziemy zawiedzeni. W ostatnich tygodniach mieliśmy w Stanach wiele problemów ze strzelaninami, więc wypowiedź producenta serialu, Cheo Hodari Cokera: „Świat naprawdę potrzebuję kuloodpornego czarnoskórego bohatera” zrobiła na mnie niemałe wrażenie. Sam panel był pełen energii i dobrej zabawy, dodatkowo podkręcając nastroje związane z ogłoszeniem. Jakim? Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage i Iron Fist pojawią się razem w serialu „The Defenders”! To fantastyczna wiadomość, bo jedną z największych zalet produkcji Marvela są crossovery postaci i wątków. Łącząc postaci z małego ekranu w jedną grupę, tak jak to zrobiono na dużym ekranie w przypadku „Avengers”, nadaje się całemu przedsięwzięciu Marvela wrażenia ciągłości, którą z pewnością docenią fani.

13833084 1120650337974373 2083225122 o

Przed centrum konwentowym, jak zwykle, powietrze niemal iskrzy od emocji tysięcy ludzi, którzy ciekawskimi tabunami ganiają między wystawionymi tu instalacjami. Sam znalazłem się przed chatką z serialu „Ash vs Evil Dead”. Gdy wchodzisz do pokoju, po dywanie chmarą pełzają animowane karaluchy, a z szafy w każdej chwili może wyskoczyć piekielny pomiot! Kuchenne utensylia dzwonią i dudnią jak uderzone niewidzialną siłą, a z garnka nagle wyskakuje ludzka czaszka! Z kolei wychodząc z nawiedzonego domku, trafiasz na wideo z bezwstydnie bezczelnym Bruce’em Campbellem. Ba, można nawet wsadzić dłoń do piły łańcuchowej Asha, która wisi na ścianie! Nawet pompka wodna plująca fontannami krwi z odciętej głowy w komórce na narzędzia wydaje się dziwnie odświeżająca w upale lipcowego, kalifornijskiego słońca.

W pobliżu krwawa atrapa restauracji Jack In The Box oczekiwała na uczestników, którzy z bejsbolowym kijem w garści mogli zaczaić się na zombie pojawiającego się w okienku z jedzeniem na wynos! Oczywiście pod makijażem krył się zatrudniony specjalnie na tę okazję aktor, z którym sobie było potem zrobić pamiątkową fotkę. Niestety, w tamtej chwili nie udało mi się tego zrobić.

Tyle rzeczy do zrobienia i zobaczenia, a to dopiero czwartek?! Pora dzielnie przedrzeć się przez tłum i poszukać jakiejś strawy. Tego wieczoru, podczas imprezy, dowiedziałem się jeszcze jednej ciekawostki: Ron Howard wraz National Geographic Channel chcą wspólnie nakręcić sześcioodcinkową paradokumentalną miniserię o podróży na Marsa. Howard wystąpi jednak wyłącznie jako jeden z producentów – zaszczyt reżyserii przypadnie w udziale Everardo Goutowi.

A teraz pora przygotować się na kolejny dzień. W piątek czeka mnie jeszcze więcej wrażeń…

Kevin Whitelock (Santee, Kalifornia) to człowiek wielu talentów. Z polskim fandomem zetknął się, gdy wraz z żoną Anelią przygarnął Jakuba Ćwieka i Macieja Wanickiego, którzy wybrali się do popkulturalnego raju, czyli na San Diego Comic-Con. Od tego czasu członek Southern California Browncoats oraz honorowy członek Browncoats of Poland publikował rozmaite teksty o amerykańskim fandomie, jak również odwiedził polski konwent Krakon. Zapalony konwentowicz i fan fantastyki. Prywatnie m.in. pilot śmigłowca i rycerz turniejowy. Raporty z Comic-Conu rozpoczynają cykl jego Geek-raportów na Kawernie.