Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Felietony

Między nami a dinozaurami… na małym i wielkim ekranie

Mogę się mylić, ale mam wrażenie, że niemal każdy przechodzi w życiu moment fascynacji dinozaurami. Gigantyczne gady panowały nad Ziemią ponad sto milionów lat, w porównaniu z czym istnienie człowieka nie wydaje się okresem w ogóle godnym zauważenia. Opanowały wszystkie środowiska, osiągały niezwykłe rozmiary i nawet jako kopalne szczątki zapierają dech w piersiach. Ponadto najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się w stu procentach, dlaczego wyginęły (całkowicie lub w większości – jeśli pamiętać o tym, że ptaki zaliczają się do dinozaurów, bo wyewoluowały jeszcze w okresie jury), a taka mgiełka tajemnicy jedynie dodaje im atrakcyjności… 

 

Prócz tego dinozaury wydają się żywcem wyjęte z opowieści fantasy – są niczym smoki, tylko istniały naprawdę. Nic więc dziwnego, że twórcy chętnie sięgają po tę tematykę.

jurasic

Park Jurajski

Tego tytułu nikomu nie trzeba przedstawiać – w 1990 roku Michael Crichton opublikował powieść “Jurassic Park”, która doczekała się kontynuacji – “Zaginiony świat”. Obie powieści przeniósł na ekran Steven Spielberg, a następnie świat rozwijał się już wyłącznie filmowo w “Parku Jurajskim 3” oraz w “Jurassic World”.
Fabuła filmów i książek jest dość prosta – za każdym razem rozgrywa się w gigantycznym parku rozrywki, w którym żyją sklonowane na podstawie odnalezionych fragmentów DNA dinozaury. Za każdym razem jednak któryś z eksperymentów idzie nie tak, wskutek czego prehistoryczne gady zaczynają zagrażać ludziom. Cała seria “Jurassic Park” to przygodowa fantastyka dla całej rodziny, nie brak w niej wątków humorystycznych, ale też rozważań na temat tego, do jakiej granicy wolno posunąć się człowiekowi. W tle zarysowany jest też konflikt między pasjonatami i badaczami a biznesmenami, którym zależy wyłącznie na kolumnach liczb. Biorąc pod uwagę optymistyczne wyniki “Jurassic World”, niewykluczone, że franczyza przetrwa i stanie się kultowa dla kolejnych pokoleń.

 

denver

Denver, ostatni dinozaur

Gdy na wielkich ekranach gościł “Park Jurajski”, na mniejszych oglądać mogliśmy kreskówkę o sympatycznym dinozaurze, który wykluł się we współczesnej Kalifornii. Nie było chyba dziecka, które w latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych nie potrafiło zanucić wpadającej w ucho, chwytliwej piosenki z czołówki. Tytułowy Denver zaprzyjaźnił się z grupką nastolatków, która była świadkami jego przyjścia na świat – zawdzięczali mu oni zarówno wiele przygód, jak i problemów. Były elektryczne gitary i deskorolki, był przyjaciel wyrwany z innego świata – czego chcieć więcej?

 

Pradawny Ląd

Pradawny Ląd

W kolejnym serialu animowanym twórcy postawili na same dinozaury – przenosząc akcję w czasy przed pojawieniem się człowieka na Ziemi. Bohaterowie dzielą się na dobre roślinożerne dinozaury poszukujące wiecznie zielonej Wielkiej Doliny oraz polujące na nie dinozaury drapieżne. Głównym bohaterem jest młodziutki Liliput, który odłączył się od swojej rodziny i poszukuje drogi do Doliny na własną łapkę. Oczywiście wkrótce poznaje inne dinozaury, a ich wspólne przygody sprawdzają się jako znakomita opowieść o przyjaźni dla najmłodszych.

 

flinstones

Flinstonowie

Wracając do pozycji kultowych, nie sposób pominąć wyprawy do Skaliska! To miasteczko, w którym zamieszkiwali Fred i Wilma Flinstone oraz Barney i Betty Rubble, postaci stworzone przez wytwórnię Hanna-Barbera. Serial animowany o nich powstał już w latach sześćdziesiątych! Choć fabuła opowiada o jaskiniowcach, to dzieje się w bezczasie – ludziom towarzyszą dinozaury, a sami bohaterowie poruszają się samochodami, krają w kręgle czy oglądają telewizję – wszystko jednak wykonane jest ze skał czy skór. Domowym zwierzątkiem Flinstone’ów jest psozaur Dino, a Rubble’ów – hopagur Hopuś. Te dinozaury, które nie spełniają funkcji zwierząt domowych, zastępują mieszkańcom Skaliska najróżniejsze maszyny. Flinstonowie doczekali się stu sześćdziesięciu sześciu odcinków serialu, a także innych produkcji, w tym filmów z Johnen Goodmanem i Rickiem Moranisem w rolach Freda i Barneya. Jabadabadu!

 

maxresdefault 1

Zaginiony świat

Kilkanaście lat zanim świat usłyszał o serialu “LOST”, widzowie mogli przyglądać się losom bohaterów “Zaginionego świata”. Była to adaptacja powieści kojarzonego z cokolwiek inną tematyką sir Arthura Conana Doyle’a pod tym samym tytułem (do którego zresztą nawiązywał Michael Crichton w kontynuacji “Parku Jurajskiego”) – o grupie naukowców z XX wieku, w wyniku wypadku uwięzionych na tajemniczej wyspie, na której z powodu nietypowego położenia ewolucja przebiegła inaczej – albo w zasadzie nie przebiegła, ponieważ wciąż żyją na niej istoty sprzed milionów lat (a także pewna piękna dzikuska, która trafiła na wyspę jako dziecko). Trochę było w tym “Robinsona Crusoe”, trochę Verne’a, trochę “Tarzana”… no i oczywiście przerażające dinozaury. Kolejna familijna produkcja, która zrodziła się u schyłku lat dziewięćdziesiątych.

 

Doctor Who

Choć nie jest to produkcja poświęcona dinozaurom, to pojawiają się one w odcinku “Dinozaury w kosmosie” (Dinosaurs on a Spaceship). Przezabawne dialogi Jedenastego (Matt Smith) z Rorym (Arthur Darvill) i Brianem (Mark Williams) zapadają w pamięć… Swoją drogą, gady zawędrowały w przestrzeń kosmiczną także w innym serialu, czyli “Firely” – acz jedynie jako zabawki Washa (Alan Tudyk).

 

diplo

Diplodo

Pozostając w tematyce lotów kosmicznych trafiamy na kolejny serial animowany. Wprawdzie na Ziemi dinozaury wyginęły, ale na jej bliźniaczej planecie z czwartego wymiaru ewoluowały i stworzyły inteligentną cywilizację Diplodorian. Udało im się uwięzić Wielkiego Maga pragnącego objąć władzę nad galaktyką, ale jego oddani wojownicy pozostali na wolności i za swój cel obrali zniszczenie Ziemi – pragnąc wykorzystać to, iż losy planet wpływały na siebie wzajemnie. Z tego powodu grupka Diplodorian, przypominających miniaturowe dinozaury, wyruszyła na Ziemię, by u boku Piotra i Joasi ocalić planetę. To kolejna kreskówka popularna (choć nie tak, jak “Denver”) na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a przy okazji połączenie wizji japońskiej, amerykańskiej i francuskiej. Efekt był ciekawy.

 

Dinosaucers

Ufozaury

Jeśli komuś pomysł z “Diplodo” wydaje się (nomen omen) kosmiczny, pozostaje polecić mu “Ufozaury”, czyli opowieść o walczących ze sobą dinozaurach zamieszkujących planetę Reptilion. Humanoidalne gady, statki kosmiczne, nowoczesna broń… i grupa nastolatków w roli sprzymierzeńców, bo jakże by inaczej. Znów lata osiemdziesiąte.

 

dinotopia3

Dinotopia

Złapmy oddech i wróćmy na Ziemię, znów w klimaty robinsonady. James Gurney stworzył krainę Dinotopię, czyli odizolowaną od reszty świata wyspę, na której dinozaury rozwinęły inteligentną cywilizację i żyją tam wraz z ludźmi, będącymi potomkami rozbitków.

Dinozaury i ludzie tworzą w Dinotopii pokojowe, zdolne do współistnienia społeczeństwo – zróżnicowane dodatkowo dzięki temu, iż poszczególne ludzkie osiedla tworzyły odmienne grupy rozbitków. To niemalże utopia – miejsce piękna i pokoju, odizolowane od wojen i problemów zewnętrznego świata… ale jest też druga strona medalu: ze względu na potężne sztormy i systemy raf, wyspy nie da się także opuścić.

Dinotopia pojawia się w wielu powieściach, kreskówce, filmie fabularnym oraz miniserialu. W tym ostatnim na wyspę trafia dwóch nastolatków, których ojciec zginął w katastrofie lotniczej. Co ciekawe, w rolę jednego z nich wcielił się Wenthworth Miller, późniejsza gwiazda serialu “Skazany na śmierć”.

Odcinki tej serii będzie można obejrzeć na kanale CBS Action w terminach 4, 5 i 11 czerwca o godzinie 19:00.

dinotopia