Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Felietony

Miejsca, które wyglądają jak wyjęte z filmów science-fiction

Do podboju gwiazd, który z optymizmem wieszczyli autorzy w poprzednim stuleciu, wciąż nam daleko, a i na Ziemi wiele jest miejsc wciąż niezbadanych. Dziś jednak prezentujemy Wam te stworzone ręką człowieka, a wyglądające niczym scenerie fantastycznych filmów.

„Metropolis” czy jedna z retrofuturystycznych dystopii Terry’ego Giliama? Kiedy powstawały, w latach 1950-1980, musiały wyglądać jak wizje przyszłości. Zdjęcia na wpół zapomnianych modernistycznych osiedli Paryża pochodzą z projektu fotograficznego Laurenta Kronentala, który uwiecznia życie ich mieszkańców – dziś starszych i coraz bardziej nielicznych.

paris1

paris2

paris3

paris4

paris5

paris6

 

Wizje miast przyszłości nie takich, jakie wyobrażano sobie przed laty, ale futurystycznych z dzisiejszego punktu widzenia, przypomina Galaxy Soho. W jego wnętrzu nietrudno wyobrazić sobie siedzibę jakiejś złej korporacji lub firmę, w której można zamówić własnego androida. Cztery wieże pełne opływowych linii, gładkich przestrzeni i świateł to gigantyczna przestrzeń biurowo-handlowa w centrum Pekinu. Zdjęcia pochodzą ze strony pracowni architektonicznej Zahy Hadid, która stworzyła ten projekt.

pekin1

pekin2

pekin3

pekin4

 

Wnętrze stacji kosmicznej? Scenografia kolejnej części „Obcego”? Nie, to tylko największa na świecie kanalizacja burzowa. System zbiorników i pomp zaplanowano i wybudowano po powodzi, która nawiedziła Tokio w 2001 roku. Zdjęcia pochodzą z serwisu archdaily.com.

tokio1

tokio2

tokio3

tokio4

tokio5

Może nie jest to obiekt z najbardziej kosmiczną architekturą, za to z odpowiedniej perspektywy wygląda zupełnie jak baza rebeliantów na Hoth. To francusko-włoska stacja badawcza Concordia na Antarktydzie, sfotografowana przez Pierre’a Metiviera.

concordia1

concordia2

concordia3

concordia4

concordia5

 

Coś dla fanów „Metra 2033”, ale w estetyce przypominającej bardziej pokład Titanica niż eurazjatyckie podziemne tunele. Gdyby ludzkość musiała zejść pod ziemię na dłużej, to w zamkniętej w 1945 roku stacji City Hall w Nowym Jorku można się urządzić całkiem na bogato. Oczywiście to nie jedyne opuszczone metro na świecie. Nieczynne i nigdy niedokończone tunele i stacje znaleźć można nawet w Warszawie. Zdjęcia z serwisu Travelletes.net.

cityhall1

cityhall2

cityhall3

cityhall4

cityhall5