Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Felietony

Śpiewać każdy może – subiektywny przegląd najlepszych piosenek z seriali i filmów!

Czasem lepiej, czasem gorzej. Jednak niektórzy aktorzy do śpiewania mają wyjątkowy talent, a ewentualne nadrabiają braki tańcem. Właśnie ten aspekt brałam pod uwagę przy tworzeniu tego zestawienia.

Większość z nas ma skomponowaną playlistę ulubionych piosenek. Zapewne znalazło się na niej także mnóstwo utworów, które wielokrotnie pojawiały się w ścieżkach dźwiękowych produkcji filmowych.

Pragnę Wam zaprezentować kilka moich ulubionych utworów muzycznych, które były obecne w kultowych filmach i serialach. Zadanie było trudne, ze względu na ilość piosenek, które powinny się znaleźć w zestawieniu, a o których w tym momencie nie pamiętałam, gdyż w myślach nuciłam trzy inne.

W tworzeniu tego zestawienia pod uwagę brałam następujące kryteria:

– aktor/aktorka bardzo dobrze śpiewa
– aktor/aktorka znakomicie tańczy
– aktor/aktorka bądź postać, w która się wciela, jest fanem danego wykonawcy/zespołu/utworu muzycznego*.

*Kryteria mogą się łączyć i/lub ewoluować w nieznanym muzycznym kierunku.

Poniższa,bardzo subiektywna lista, prezentuje najlepsze piosenki wykorzystane w filmach oraz serialach sci-fi i fantasy. Nie chodziło mi o próbę wybrania najlepszych czołówek tych produkcji, gdyż to zadanie na odrębną serię artykułów.
Zestawienie otwiera mocniejsze, rockowe brzmienie.

10. Steppenwolf –„Magic Carpet Ride” – Z filmu „Star Trek VIII: Pierwszy kontakt” (1996). Wszyscy wiedzą, że wybierając się w podróż należy pamiętać o dobrej muzyce. Nie zapomniał o tym również doktor Zefram Cochrane (w tej roli James Cromwell), główny konstruktor pierwszego pojazdu o napędzie nadświetlnym – statku „Phoenix”.

Nie mogło jednak zabraknąć kilku romantycznych uniesień filmowo-serialowych.
9. John Denver – „Leaving On A Jet Plane” z filmu „Armageddon” (1998). Wykonanie: Ben Affleck jakoA.J. Frost w romantycznym pożegnaniu z ukochaną (Liv Tyler jako Grace Stamper) przed misją. Później dołącza się także jego ekipa, więc mamy tutaj chyba jedyny chórek w zestawieniu.

8. Within Temptation – „All I Need” wykorzystana w 9 odcinku 1 sezonu „Pamiętników Wampirów” pt. „Miss Mystic Falls”. Znalazła się na tym miejscu ze względu na wcześniej wymienioną kategorię łączoną: cudowna piosenka i piękny taniec.

Pozostajemy przy tańcu, ale tym razem solowym. Miejsce 7 należy do dwóch wspaniałych popisów Petera Quilla/Star Lorda.
7. The Five Stairsteps –„O-O-H Child” – ze „Strażników Galaktyki”. Cała ścieżka dźwiękowa do filmu zyskała status kultowej, jednakże trzeba było coś wybrać. Tutaj Peter Quill prezentuje swoje umiejętności wokalno-taneczne. Być może w tym momencie nie są one oszałamiające, jednak trzeba wziąć poprawkę na osłabioną walką kondycję bohatera.

6. Redbone –„Come And Get Your Love” – ponownie „Strażnicy Galaktyki”, a niesamowite ruchy Petera Quilla z początku filmu pokazują nam, na co stać Star Lorda. Jak kraść to w wielkim i tanecznym stylu.I niech żaden kosmiczny szczur nie waży się przeszkadzać!

No i tym samym dochodzimy do pierwszej piątki. Mistrzem śpiewu i tańca w tym zestawieniu jest bez wątpienia Stanley Ipkiss /Maska.
5. „Cuban rumba”–utwór skomponowany przez Josepha Normana w 1936 roku, wykonywał m.in. Louis Armstrong. Jednak jedną z najbardziej popularnych wersji jest ta Jima Carreya z filmu „Maska”.

4. Barry Manilow – „Can’t Smile Without You” – z filmu „Hellboy II: Złotaarmia”.Nawet największych twardzieli zmusi do łez. Tym razem mamy duet w zestawieniu: Hellboy (Ron Perlman) oraz Abe Sapien (Doug Jones).

A poniżej dwa najlepsze wykonania muzyczne i jeden performance z udziałem zombie.
3. Chuck Berry – „Johnny B. Goode” – z klasyki kina sci-fi „Powrót do przyszłości” (1985). Marty McFly (Michael J. Fox) w profesjonalnym występie na scenie. Nie dajmy się ponieść emocjom, tak jak bohater, by uniknąć nieporozumień. Brawa się jednak należą!

2. Queen – „Don’t Stop Me Now” – z filmu „Wysyp żywych trupów” („Shaun of the Dead”, 2004). Nie ważne co się dzieje, każdy będzie miał swoje pięć minut. Najważniejsze, to nie stracić głowy, co podczas apokalipsy zombie wydaje się ekstremalnie utrudnione. A niemal w każdej sytuacji można dobrze się bawić przy muzyce zespołu Queen. Udowodnili nam to w swoim filmie Edgar Wright i Simon Pegg.

Bezkonkurencyjny dla mnie numer 1 zestawienia.
1. Katherine Jenkins – „Abigail’s Song” („A Christmas Carol”) z serialu „Doctor Who”. Katherine Jenkins jest walijską wokalistką (mezzosopran), która wystąpiła w odcinku świątecznym tego kultowego serialu BBC w 2010 roku. Scenariusz odcinka – „Opowieść Wigilijna” – jest zainspirowany opowiadaniem Charlesa Dickensa pod tym samym tytułem. Dla samej Jenkins była to pierwsza duża rola telewizyjna, więc tym bardziej zasłużyła wg mnie na 1. miejsce w tym zestawieniu. Piękny, chwytający za serce utwór, idealnie dopasowany do historii przedstawionej w tym epizodzie „Doctora Who”, zaśpiewany przez profesjonalistkę, która stawia pierwsze kroki w aktorstwie.

Bonus, poza zestawieniem, gdyż nie mogłam dopasować utworu do żadnej kategorii, a uważam, że należy o nim pamiętać.
„Carry on My Wayward Son” zespołu Kansas, piosenka będąca jednym z najbardziej charakterystycznych symboli serialu „Supernatural” („Nie z tego świata”). Utwór ten od drugiej seriizamyka każdy sezon serialu, chwytającfanów za serce. Zamieszczam dwie wersje utworu, jedną zamykającą sezon 7 oraz piosenkę „Carry on My Wayward Son” przygotowaną z okazji 200 odcinka serialu.

Jeżeli pominęłam jakiś istotny utwór, to z pewnością nieumyślnie. Każde zestawienie ma swoje ograniczenia… Zamieśćcie swoje propozycje w komentarzach. Z chęcią przypomnę sobie pozostałe utwory, które pogrążyły się w zakamarkach mej pamięci i czekają uśpione!