Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Karcianki

Veto Konfrontacja

Veto – szlachecka gra karciana przeznaczona dla graczy o mocnych nerwach i  pociągu do wszelakich silniejszych trunków. Gra osadzona jest w świecie XVII-wiecznej Polski czyli w czasach, jakie możemy znaleźć w sienkiewiczowskiej trylogii. Czasach knowań, awantur, pojedynków i rozkwitu potęgi naszego państwa. 

 

Kuźnia gier postanowiła przywrócić do życia, a właściwie nieco odświeżyć,  tę dobrze znaną na polskim rynku grę karcianą. Karty przygotowano zgodnie z ogólnymi standardami stosowanymi na całym świecie; w pierwszej edycji były zbyt wąskie i nie pasowały do standardowych protektorów. Co prawda, w późniejszym okresie pojawiły się na rynku odpowiednio wyskalowane koszulki, ale to już sprawa nieaktualna, ponieważ wszyscy porzucili pierwszą edycję, na rzecz kolejnej odsłony Veto. Poza tym nie będę odejmował wad staremu Veto bo muszę pochwalić nowe. Wprowadzenie kolorystyki haseł takich jak: Drobiazg, Czyn czy zaznaczenie karty, przy jednoczesnym skróceniu ich nazewnictwa ułatwia grę, pomagając graczowi poukładać wszystkie czynności. Ponadto kolorowe ikony, symbolizujące kreski oraz  lafę, nadają karcie wygląd bardziej estetyczny i czytelniejszy. Nie mogło też zabraknąć znanych cytatów, które oczywiście nie wnoszą nic do zasad gry, ale tworzą nieoceniony klimat. W pudełku do „Veto Konfrontacja” możemy także znaleźć bardzo starannie wykonane żetony laf i kresek.

Veto Konfrontacja jest jednym z zestawów startowych tejże gry karcianej. Karty, które znajdziemy w pudełku są wystarczające do rozegrania partii, można je również łączyć z innymi zestawami startowymi lub dodatkami. W Konfrontacji mamy do  dyspozycji dwory Radziwiłłów i Wiśniowieckich.  Każdą z tych talii gra się inaczej, choćby ze względu na profit, który niesie za sobą  karta frakcji. W grze można zwyciężyć na cztery różne sposoby: zdobywając wszystkie kreski, przez wygranie elekcji, śmierć Elekta lub spełnienie warunku strategii dworu. Wiśniowieccy mają szanse na zwycięstwo, jeśli zdobędą cztery znaczniki za wygrane pojedynki. Dwór Radziwiłłów stawia na politykę, a dodatkowe zyskiwanie kresek dzięki wystawianiu postaci, ma pomóc w realizacji planu ostatecznego, czyli zjednania sobie popleczników. Tak jak w poprzedniej edycji gry – można wyzywać na pojedynki lub zbierać głosy. Wiśniowieccy mają argumenty, żeby wszystko rozstrzygać w potyczkach – pierwsza szabla Rzeczypospolitej Michał Wołodyjowski ze wsparciem Jaremy Wiśniowieckiego może być nie lada wyzwaniem dla przeciwników. Oprócz księcia, w talii można znaleźć jeszcze kilka kart postaci i efektów, wspomagających pojedynki. Cechą charakterystyczną talii jest duża liczba moderunku służącego do walki. 

Grający Radziwiłłami  musi natomiast polegać  na kartach przynoszących korzyści z agitacji. Janusz Radziwiłł wydaje się być kluczową postacią, dzięki jego wystawieniu dwór zyskuje aż cztery kreski, ponadto może ogłosić się elektem. Nie brakuje też tych stworzonych do pojedynków (czego przykładem jest Andrzej Kmicic) ale wiele kart, jak „Złapał Kozak Tatarzyna”, przeznaczonych jest do unikania walki za wszelką cenę. Czasami dochodzi do stresowych sytuacji, kiedy po raz któryś z rzędu Wiśniowieckim nie udaje się sprowokować przeciwnika do walki. Wówczas  nie pozostają dłużni i używają efektów do utrudniania Radziwiłłom agitacji. Znane z książek postacie dodają smaczku całej zabawie. Niekiedy dochodzi do nonsensów, np. Rzędzian wygrywa pojedynek z Kmicicem, ale takie sytuacje są częścią gry i zabawy.

W Polsce organizowane są turnieje na dużą skalę. Uczestnicy dbają o odpowiedni klimat i oprawę imprezy, przebierają się w stroje z epoki, utożsamiając się z największym sarmackim warcholstwem (jak kto woli – szlachtą). Z głośników sączy się odpowiednia muzyka, a wokół słychać szlacheckie hasła, słowne riposty, a nawet soczyste przekleństwa. Godne odnotowania jest to, że istnieje duża rzesza fanów tej gry.

Każdemu komu losy ojczyzny nie pozostają obojętne, weźmie karty w dłoń i zasili szeregi graczy by osobiście przekonać się jakie pozytywne doznania oferuje gra Veto.