Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książka

Andrzej Pilipiuk – Norweski dziennik T3: Północne wiatry (recenzja)

To już trzeci i ostatni tom „Norweskiego dziennika”. Niby super – bo autor kończy wszystkie wątki i dowiadujemy się jak potoczą się losy bohaterów. Ale jakoś tak smutno. Trylogie mają to do siebie, że gdy już polubimy bohaterów kończą się tak po prostu, pozostawiając po sobie pustkę.

Tomek – a czytelnik wraz z nim – uzyskuje odpowiedzi. Wiemy już skąd wziął się nasz bohater, dlaczego jest jaki jest, oraz kto naprawdę jest jego wrogiem, a kto przyjacielem. Wiemy dlaczego KGB ściga naszego bohatera już trzeci tom i czego chce od niego arystokracja. Nie obędzie się rzecz jasna bez nagłych zwrotów akcji, scen krwawych czy o zabarwieniu napięcia erotycznego, charakterystycznego dla pierwszej miłości. 

Andrzej Pilipiuk nigdy nie ukrywał, że „Norweski dziennik” to częściowo autobiografia. I muszę przyznać, że w związku z tym jestem pod wielkim wrażeniem. W szarej rzeczywistości, w której Internet jawił się gdzieś w zachodniej fantastyce jako mglista wizja przyszłości, a telewizja odbierała dwa kanały, Pilipiuk potrafił stworzyć intrygującą powieść dla młodego i starszego czytelnika. Ciężko mi wyobrazić sobie powstanie czegoś tak barwnego w tak szarych czasach. 

Ale „Norweski dziennik” to nie tylko powieść przygodowa. To także kompas moralny, między wierszami sugerujący jak postępować. Owszem jest tam masa scen brutalnych – nie więcej jednak niż w przeciętnym filmie młodzieżowym – choć nie zawsze jest tam tak krwawo. Jednak ze stron wypływa jasny przekaz umoralniający.

Podsumowując, cykl „Norweski dziennik” charakteryzuje się lekkim językiem, przystępną formą oraz ciekawymi postaciami. Nie są to niezaradne sieroty, ale chłopcy posiadający wiedzę – chociażby teoretyczną – z wielu dziedzin i nie bojący się jej wykorzystać. Saga przygodowa z elementami krwistych walk, pościgów, spisków, tajnych projektów i niecodzienne zakończenie to coś w sam raz dla nastolatków i osób chcących oderwać się od szarej rzeczywistości.

data wydania: 2011
ISBN-13: 978-83-7574-250-3
wymiary: 125 x 195