Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książka

Anne Rice — Wampir Vittorio

„Jestem wampirem, imię me Vittorio. Piszę te słowa w najwyższej wieży podupadłego zamczyska, wzniesionego na jednym z górskich szczytów Toskanii – tej arcypięknej krainy w samym sercu Włoch. To właśnie tutaj przyszedłem na świat.” – Czytamy na pierwszej stronie wampira Vittorio. Jest to druga książka z cyklu „Nowe opowieści o wampirach” stworzonego przez Anne Rice. Autorka Anne Rice, a tak naprawdę Howard Allen O`Brien urodziła się 4 października 1941 roku w Nowym Orleanie. Jej innymi pseudonimami są Anne Rampling oraz A.N. Roquelaure. Jest autorką 21. powieści oraz 6. scenariuszy. Jej najsłynniejszym dziełem jest cykl Kroniki Wampirów, z którego większość z nas kojarzy zekranizowany z Tomem Cruisem i Bradem Pittem w rolach Lestata i Louise, “Wywiad z wampirem” czy późniejsza ekranizacja “Królowej Potępionych” ze zmarłą przed premierą filmu Aaliyah.

Głównym bohaterem książki jest tytułowy Vittorio, syn jednego z włoskich możnowładców. Wraz z bohaterem udajemy się do XV-wiecznej, Italii. Przez pryzmat jego oczu podziwiamy Złoty Wiek Florencji, a także  wspaniałe dzieła epoki.
Jest to kronika opowiadająca o ostatnich chwilach ludzkiego życia Vittoria. Życia, w którym bohater był energicznym młodzieńcem, kochającym synem i bratem, a przede wszystkim ŻYWYM człowiekiem. Opowieść opisuje wydarzenia i decyzje prowadzące, ku nieuniknionemu, ku śmierci dla dnia i ponownych narodzin dla nocy. Jest to historia o poszukiwaniu zemsty za krwawy mord na rodzinie, a także uczucia sprowadzającego nieszczęście.
W odróżnieniu od poprzednich części, autorka opisuje przede wszystkim historię Vittoria – człowieka. O losach Vittoria – Wampira mogliśmy doszukać się wzmianek w poprzednich częściach „Kronik Wampirów”. Niestety nie było tego wiele, przez co odczuwam mały niedosyt. Chcę więcej Vittoria – wampira! – Chciałoby się krzyknąć. Kronika stanowi kompletną całość. Autorka nie wymaga od czytelnika znajomości losów czy też wydarzeń opisanych we wcześniejszych utworach.
Fabuła jest ciekawa i wciągająca. Czuć wyraźny powiew świeżości mimo, iż jest to już kolejna książka, tej autorki o wampirach. Opowiedziane losy zaskakują, a także pełne są zwrotów akcji. Nie mogło oczywiście zabraknąć „nieśmiertelnych” i stałych elementów historii każdego wampira. Do tych elementów można zaliczyć wzajemną fascynację między bohaterem, a nieśmiertelną istotą prowadzącą do przemiany oraz poznawanie uroków życia jako wampir. Uważam jednak, iż elementy tę są jak najbardziej potrzebne.
Książka napisana jest naturalnym, przystępnym językiem. Używane przez narratora archaizmy, w niczym nie przeszkadzają, a jedynie dodają uroku oraz autentyczności relacji (wszak autor książki urodził i wychował się w XV w.). Podobnie jest z wszelkimi opisami miejsc, postaci, a przede wszystkim uczuć targających bohaterem. Zwłaszcza te ostatnie nadają szczególnego uroku i znacząco wpływają na komfort czytania. Otoczenie i postacie wydają się być realne i żywe, targają nimi skomplikowane emocje i zasady moralne. Opis mało znaczącej polany czy też walki potrafi zafascynować i głęboko wryć się w pamięć. Przytaczane kilkakrotnie cytaty z dzieł Św. Augustyna dodają dodatkowego smaczku.
Podsumowując. Książkę przeczytałem szybko i z zapałem, delektując się każdym zdaniem. Wręcz pochłaniałem kolejne stronice chcąc poznać losy i poczynania bohatera. Wszystkie przygody i podejmowane decyzje coraz bardziej zbliżają Vittoria do przemiany w wampira. Czytelnik nie wie jednak, w jaki sposób i kiedy to nastąpi. Czytając, zagłębiamy się w świat mistycznych przeżyć i nadprzyrodzonych mocy, zła i deprawacji. Wampiry Anne Rice są zarazem złe do szpiku kości i zdolne kochać. W swej miłości są zdolne do popełnienia najgorszych zbrodni byle ochronić lub zdobyć uczucie wybranej istoty. Polecam tą książkę miłośnikom dobrej literatury, a także fanom „prawdziwych” wampirów.

Plusy:
-Wampiry, wampiry i jeszcze raz wampiry!
-żywe, pełne emocji postacie
-ciekawa, pełna akcji fabuła
-wspaniałe opisy
-nie trzeba czytać wcześniejszych książek.

Minusy:
-Krótka
-mało losów po przemianie w wampira

Tytuł: Wampir Vittorio
Autor: Anne Rice
Wydawnictwo: Rebis
Stron: 251