Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książka

Brandon Sanderson – Z mgły zrodzony


Brandona Sandersona chyba nie trzeba przedstawiać żadnemu fanowi fantasy. Jego monumentalne cykle były wielokrotnie nagradzane i doceniane przez krytyków na całym świecie. Muszę jednak przyznać, że do pierwszego tomu serii „Ostatnie Imperium” podchodziłam z rezerwą.Moje doświadczenie z opasłymi powieściami fantasy nie jest najlepsze, zazwyczaj w połowie rzucam książkę w kąt, znudzona rozwlekłymi opisami czy miałką akcją. Jak było w przypadku „Z mgły zrodzonego”?
W świecie rządzonym przez Ostatniego Imperatora nie ma miejsca na wolność. Władza tyrana rozciąga się na wszystkich, począwszy od najuboższych skaa do najmożniejszych rodów. I gdy wszyscy już stracili nadzieję na to, że uda się pokonać Ostatniego Imperatora, pojawia się Kelsier, pół-skaa, który jako jedyny przeżył zesłanie do Hatshin. Niezwykle utalentowany złodziejaszek. Mąciciel, którego mowy rozpalają zrezygnowane serca. Zrodzony z Mgły. Czy ma w sobie tyle siły, by obalić krwawe rządy Ostatniego Imperatora?

Zacząć należy od uniwersum stworzonego przez Sandersona. Pisarz dopracował każdy szczegół, tworząc ogromny, różnorodny i skomplikowany świat, któremu poświęca wiele uwagi. Razem z bohaterami odkrywamy życie na różnych szczeblach drabiny społecznej, zgłębiamy zasady rządzące poszczególnymi organizacjami i odkrywamy najmroczniejsze sekrety Ostatniego Imperium. Z jednej strony jest to rzeczywistość, w której bez trudu odnajdziemy nasze średniowiecze, z drugiej uniwersum tym rządzi magia i przez to mimo wielu podobieństw jest dla nas całkowicie obce. Właśnie, magia. Nie chcąc zdradzać zbyt wiele z fabuły napiszę tylko, że w powieści Sandersona budujące świat metale kryją w sobie niezwykłe właściwości, z których korzystać mogą tylko wybrani. Co więcej, panowanie nad nimi wymaga nie lada sprawności. W ten sposób autor połączył potężną magię z ciężką pracą nad siłą ducha i ciała, więc jest to powieść zarówno dla miłośników czarodziejów, jak i zaprawionych w boju wojowników.

Fabuła powieści wciąga od pierwszych stron. Droga tytułowego bohatera i jego przyjaciół do celu jest kręta i pełna niebezpieczeństw. Autor twardo trzyma się zasad rządzących także naszym światem, więc w działaniach Kelsiera bez trudu dostrzeżemy zabiegi znane z kart historii. Bo choć światem „Z mgły zrodzonego” rządzi magia, to żyjący w nim ludzie bardzo przypominają nas, a tym samym podobnie postępują. Szeroko zakrojona intryga mająca na celu obalenie Ostatniego Imperatora nie jest oczywiście jedynym wątkiem, ale to na niej autor skupił się najbardziej. Trzeba przyznać, żekolejne taktyczne posunięcia bohaterów obserwuje się z prawdziwym zainteresowaniem. Niestety, jest pewien minus – fabuła w książce rozwija się bardzo powoli. Sanderson wiele miejsca poświęca opisom przedstawianego świata, szatkując tym samym właściwą akcję. Oczywiście, opisy te są bardzo barwne i precyzyjne, dzięki czemu bez trudu można sobie wyobrazić brudne ulice stolicy czy biedne szałasy skaa. Niemniej jednak po kilkudziesięciu stronach zaczęłam sięjuż tym trochę nudzić, zwłaszcza, że kolejne charakterystyki zaczęły być do siebie bardzo podobne. Do tego dołóżmy jeszcze poświęcanie wielu akapitów prozaicznym czynności, jakie wykonują bohaterowie i otrzymamy coś, co tylko niepotrzebnie się dłuży. Oczywiście, na pewno są czytelnicy, którym takie przeładowanie opisem będzie odpowiadać. W moim przypadku jednak z każdą stroną czytało się przez to po prostu gorzej.

W książce przewija się kilku znaczących bohaterów, których losy możemy bliżej obserwować. Są to postacie bardzo różne, ale łączy je jedno – realizm. Bohaterowie Sandersona to ludzie z krwi i kości, targani takimi samymi wątpliwościami i namiętnościami jak my. Mają swoje słabostki oraz sekrety i nie są niepokonani. Przez to, że są tak prawdziwi, ich walka z Ostatnim Imperatorem angażuje czytelnika jeszcze mocniej.

„Z mgły zrodzony” to świetna powieść, choć w moim odczuciu niedoskonała, głównie przez rozwlekłe opisy, które bezzasadnie rozbijały akcję. Niemniej z chęcią sięgnę po kolejny tom tego cyklu, bo tak bardzo zachwycił mnie świat wykreowany przez Sandersona, że z chęcią dowiem się, jak wygląda dalej.

Tytuł:Z mgły zrodzony
Autor:Brandon Sanderson
Wydawca:Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 2015
ISBN:9788374805537
Tłumaczenie:Aleksandra Jagiełowicz
Liczba stron:624
Oprawa:twarda