Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książka

Charles Brokaw – Kod Wzgórza Świątynnego

„Kod Wzgórza Świątynnego” Charlesa Brokawa to kolejny tom przygód profesora Thomasa Lourdsa, znawcy języków starożytnych i miłośnika historycznych zagadek. Rynek wydawniczy obfituje od pewnego czasu w powieści o dzielnych badaczach historii i kultury, którzy w imię nauki i z narażeniem życia poszukują starożytnych artefaktów i odszyfrowują średniowieczne teksty, więc Brokaw musi się natrudzić, by podbić serce czytelnika. Czy mu się to udało?

Na prośbę swojego przyjaciela Thomas Lourds wyrusza do Jerozolimy by pomóc mu w odszyfrowaniu starożytnego dokumentu. Prace nad tekstem zostają jednak szybko przerwane przez ludzi, dla których manuskrypt jest przepustką do nieograniczonej władzy. Nawet Najwyższy Przywódca Iranu chce go odzyskać, wierząc, że dzięki niemu zyska potęgę, która umożliwi mu rozprzestrzenienie islamu na cały świat. Szykuje się globalna wojna, której tylko Lourds jest w stanie zapobiec.

Fabuła prezentuje się tak jak w przypadku większości powieści tego typu i wystarczy szybki rzut oka na okładkę żeby wiedzieć, czego można się spodziewać. Wybitny naukowiec trafia na ślad zagadkowego artefaktu, który wkrótce staje się obiektem pożądania wielu złych osób. Rozpoczyna się pełen emocji pościg, w którego zręcznie wplecione zostały historyczne fakty, podsycające atmosferę prawdopodobieństwa całej sytuacji. Nie zapomnijmy rzecz jasna o pobocznym wątku, jakim jest romans głównego bohatera z równie inteligentną co piękną kobietą. Wszyscy wiemy jak ta historia się potoczy i jakie będzie jej zakończenie. Choć ten odgrzewany kotlet różni pisarze serwują nam od lat, to tego typu książki dzięki solidnemu wykonaniu wciąż fajnie się czyta. W tym wypadku Brokaw nie zawiódł- sporo historycznych faktów, wiele wybuchowej akcji a wszystko to logicznie dopracowane. Choć początek jest dosyć oporny, to potem na każdej stronie coś się dzieje, więc przerwać lekturę jest naprawdę ciężko, jest to zdecydowanie książka na jeden dłuższy wieczór.

Lourds to diabelnie inteligentny facet, obdarzony świetnym poczuciem humoru i lekko zwariowany. Podobnie jak w „Kodzie Lucyfera” na każdym kroku dostrzegamy jego nieporadność. W przeciwieństwie do bohatera znanego z serii Palov, Lourds nie jest dobrze wyszkolonym byłym agentem a jedynie utytułowanym profesorem z zamiłowaniem do tarapatów. Można odnieść wrażenie, że gdy w grę wchodzi nauka zupełnie nie zdaje sobie sprawy z czyhającego na niego niebezpieczeństwa, idąc nieświadomie wprost pod lufę wroga. Z tego względu jeszcze uważniej śledzimy jego losy, poważnie martwiąc się o niego, mimo tego, że chyba każdy ma świadomość, iż w takich książkach główni bohaterowie zginąć nie mogą. Oczywiście, po raz kolejny można zarzucić autorowi schematyzm, tym razem w kreowaniu bohatera. Ale podobnie jak w przypadku fabuły, tak i tutaj odgrzewany kotlet sprawia się całkiem dobrze.

Brokawa cechuje całkiem dobry warsztat literacki. Okraszone wieloma szczegółami opisy i ciekawe dialogi czynią z tej książki pozycję bardzo przyjemną w odbiorze. Można się przyczepić do sposobu prowadzenia akcji- w pewnym momencie dzieje się za dużo i autor sam trochę się w tym gubi, w efekcie czego niektóre momenty językowo kuleją. Nie jest to jednak duża wada, zwłaszcza, że skupieni na fabule nie poświęcamy tyle uwagi językowi.

Podsumowując, miłośnicy tego typu literatury przygodowej nie będą zawiedzeni sięgając po kolejny tom cyklu Brokawa. Mimo tego, że „Kod Wzgórza Świątynnego” nie wprowadza właściwie nic nowego do ogólnie przyjętego kanonu, to jednak jest to książka dopracowana i wciągająca. To kilkugodzinna rozrywka na naprawdę przyzwoitym poziomie.

Tytuł: Kod Wzgórza Świątynnego
Autor: Charles Brokaw
Wydawca: Bellona
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 2013
ISBN: 9788311128972
Tłumaczenie: Natalia Wiśniewska
Wymiary: 145×205 mm
Liczba stron: 448
Oprawa: miękka