Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książka

Dariusz Domagalski – Vlad Dracula (recenzja)

Vlad Dracula to postać owiana tysiącami legend. Za sprawą swego okrucieństwa przeszedł do historii, a wielu twierdzi, że jego bezwzględność jest wynikiem zaprzedania duszy diabłu. Kim był mityczny hospodar wołoski? Na to pytanie w swej najnowszej powieści stara się odpowiedzieć Dariusz Domagalski.

Idą ciężkie czasy. W centralnej Europie trwa wojna o koronę Węgier, której nie chce oddać Fryderyk II, Stary Kontynent jeszcze nie podniósł się po wielkiej porażce pod Warną, a muzułmańskie imperium wciąż rośnie w siłę. Możni rozpaczliwie poszukują kogoś, kto będzie w stanie poprowadzić wojska do zwycięstwa z Turkami, mogącego stać się przełomem w długiej wojnie z poddanymi sułtana. Taką bitwę mógłby wygrać tylko ktoś genialny i szalony, odważny i bezwzględny. Oczy Macieja Korwina, króla Węgier, kierują się na Wołoszczyznę, gdzie rządy żelaznej ręki wprowadził Vlad z Basarabów zwany Draculą – Diabłem.

Od początku lektury czytelnik nie może mieć wątpliwości co do tego, że jej zdecydowanie najważniejszym elementem jest tytułowy bohater. Wszystkie wydarzenia, wszystkie rozmowy, wszystkie przemyślenia innych postaci – wiążą się z legendarnym Palownikiem. Domagalski mnóstwo miejsca poświęca opisom zachowań hospodara i – co ważne – bardzo długo wstrzymuje się z ich oceną. Dzięki temu daje czytającemu szansę na dokładne poznanie motywacji i celów Vlada, przyjrzenie się sposobom jego działania, odkrycie przeszłości, która uczyniła Draculę bohaterem przerażających opowieści. Jednocześnie cały czas balansuje na krawędzi, nie określając czy jego Palownik jest tylko wyjątkowo strasznym człowiekiem, czy też przepowiadanym przez proroków Antychrystem. Jednak w tekście znaleźć można i inne interesujące postacie. Pierwszą z nich jest Janos Lechoczky, protagonista. To dzięki niemu czytelnik ma okazję obserwować poczynania wołoskiego hospodara i oceniać je. Warto przyjrzeć się również Mehmedowi II Zdobywcy, sułtanowi. Wyobcowanie tego człowieka, który ponad wszystko pokochał piękno, udaje się Domagalskiemu całkiem nieźle opisać. W końcu Radu Piękny, kochanek przywódcy Turków, stanowiący największą zagadkę tekstu – kolejna mocna strona powieści.

Vlada Draculę czyta się błyskawicznie. Powieść to połączenie wyjątkowo ciekawego bohatera tytułowego, oszałamiającego tła historycznego, galopującej akcji i dynamicznego języka. Domagalski rzadko daje czytelnikowi okazję do złapania oddechu, nieustannie przenosząc go na pola kolejnych bitew, kolejnych potyczek, czyniąc świadkiem kolejnych zbrojnych wypadów. Wszystko to opisuje bardzo lekko, stosując delikatną stylizację, skupiając się przede wszystkim na ciągłym podkręcaniu tempa. Dzięki wojnie ogarniającej południową Europę i niezbornie zbierającym się do krucjaty potęgom, ma mnóstwo okazji do pisania o krwawych walkach i następujących po nich rzeziach. Całość stanowi zaskakująco przyjemną powieść akcji, która nie porywa, ale zapewnia kilka godzin wyjątkowo sycącej rozrywki.

Komu można polecić Vlada Draculę? Wątpię, żeby tekst spodobał się fanom powieści historycznej – dzieje średniowiecznej Europy traktuje dość powierzchownie, Domagalski nie poświęca zbyt wiele miejsca opisom ówczesnej sytuacji politycznej czy długich rokowań najpotężniejszych monarchów. Jednak nikt, kto lubi porządne rycerskie opowieści nie powinien czuć się zawiedziony. Jeszcze bardziej usatysfakcjonowani będą ci, u których historia Palownika z Wołoszczyzny wywołuje ciarki na plecach – bo Domagalski wykorzystuje ją doskonale.

 

 

Autor: Dariusz Domagalski
Tytuł: Vlad Dracula
Wydawnictwo: Bellona, Runa
Data wydania: 26 października 2011
Okładka: miękka
Ilustracja na okładce: Stephen Youll
ISBN: 978-83-11-12178-2
Liczba stron: 352
Format: 125×195 mm
Cena: 35 zł