Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książka

Ilona Andrews – Na krawędzi (recenzja)

Ilona Andrews jest znana polskiemu czytelnikowi z cyklu „Magia kąsa/patrzy/uderza” (niekoniecznie w tej kolejności). Teraz natomiast możemy przekonać się, jak magicznie można żyć na krawędzi światów.

Zasadniczo mamy tu do czynienia z trzema światami: Niepełnią – innymi słowy naszą szarą rzeczywistością, Dziwnoziemią – krainą pełną magii i mitycznych stworzeń, oraz Rubieżą – ziemią w pasie niczyim, czyli krawędzią zazębiania się światów. Na Rubieży życie płynie niczym na dawnym dzikim zachodzie, nie ma tutaj stróżów prawa, a jedynie prawo do zemsty, samoobrony czy rywalizacji. Mieszkańcy rodzą się z różnymi mniejszymi lub też większymi umiejętnościami magicznymi, niektórzy wykazują cechy nekromantów inni zmiennokształtnych, a jeszcze inni potrafią błyskać. Zasadniczo rzeczone błyskanie jest umiejętnością dość powszechną, polega to na skupieniu pewnej ilości magii i wygenerowaniu czegoś na kształt piorunu kulistego o różnej mocy – zależnie od daru rzucającego. 

 

W takiej właśnie rzeczywistości przyszło urodzić się Rose. Dziewczyna pomimo młodego wieku różni się znacznie od swoich rówieśniczek. Nic zresztą dziwnego, skoro ciężką pracą stara się utrzymać siebie i swoich dwóch braci. Dziewczyna nie ma lekko. Dodatkowo jej życie komplikuje fakt, że to co w założeniu miało chronić jej braci – czyli jej wyjątkowo silny rozbłysk – stało się ich przekleństwem. Bowiem wiele rodzin zarówno z Rubieży, jak i Dziwnoziemi, uznało Rose za idealną … klacz rozpłodową dla swoich potrzeb. Jednakże myli się każdy kto uważa, że ona tanio sprzeda skórę. I pat zapewne trwałby dalej, gdyby do w miarę uporządkowanego życia dziewczyny nie wpadły dziwne bestie, określane potocznie mianem Ogarów, tajemniczy William oraz przystojny lecz bezczelny Declan.

Ilona Andrews serwuje czytelnikowi niecodzienną mieszankę przygody i humoru. Mamy tu motywy charakterystyczne dla Dzikiego Zachodu, cnego rycerza niestety bez rumaka oraz wyjątkowo pyskatą potencjalną księżniczkę o niespotykanej wręcz mocy. Akcja toczy się szybko i sprawnie, postacie są zdecydowanie nietuzinkowe, a główna bohaterka zdaje się mieć…cojones ze stali. Są też bestie do pokonania, przyziemne problemy wychowawczo – finansowe oraz cała masa ironii. Innymi słowy wszystko to, czego pragnie czytelnik mający ochotę zagłębić się w niezbyt poważną fantastykę. Gorąco polecam tę pozycję wszystkim ceniącym humor, wartką akcję i dobrze znane opowieści podane w nowy, apetyczny sposób.

Autor: Ilona Andrews
Tytuł oryginału: On the Edge
Wydawnictwo: Fabryka Słów , 2011
Seria: Obca Krew
ISBN: 978-83-7574-567-2
Liczba stron: 402
Wymiary: 125 x 205 mm
Tłumaczenie: Ilona Andrews