Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książka

Jakub Ćwiek – Chłopcy (recenzja)

Zastanawialiście się może kiedyś, jak wyglądałyby dalsze losy bohaterów waszej ulubionej bajki? Co gdyby mała syrenka nie zmieniła się w pianę morską? Co stało by się z dzieciakami towarzyszącymi Piotrusiowi Panowi? Jak potoczyły by się dalej losy Dzwoneczka? Jakub Ćwiek najwyraźniej zadał sobie to pytanie, inaczej bowiem nie powstali by Chłopcy – choć ta książka z bajką ma niewiele wspólnego.

Chłopcy to zbiór opowiadań o gangu motocyklowym „Zagubieni Chłopcy Nibylandia Original”, na których czele stoi nie kto inny jak Dzwoneczek. Trzonem grupy są Bliźniacy Pierwszy i Drugi, Kruszyna, Stalówka, Milczek i Kędzior. Nie ma wśród nich Piotrusia, gdyż chłopcy raczej nie rozstali się w zgodzie.

Zbiór otwiera Znalezione, nie kradzione – miłe, lekkie, przyjemne, zakręcone, z elementami zombie – wampirycznymi. Tinka to zwykła kelnerka z przydrożnego baru. Jeden z jej klientów to całkiem słodki chłopak najwyraźniej będący członkiem gangu. Nic nie mówi, jednakże gdy sytuacja w barze znacznie się komplikuje ratuje dziewczynie życie. Dziwne stworzenia postanawiają pożreć wszystkich obecnych, z Milczkiem na czele. Kędzior znajduje Tinkę na parkingu i wraz z nią udaje się po wsparcie. A jak mówi przysłowie, znalezione, nie skradzione.

 

Co było a nie jest to opowiadanie ze Stalówą w roli głównej. Tym razem autor ukazuje, jak „Zagubieni Chłopcy” pozyskują nowych członków, oraz skąd czerpią zyski. Ćwiek łączy elementy fantastyki rodem z Ukrytego Wymiaru z magicznym pyłem z Piotrusia Pana. To dość ciekawy pomysł, zresztą Autor często na połączeniach baśni, mitu i fantastyki naukowej bazuje, co czytelnik mógł obserwować już w cyklu Kłamca.

Kolejnym tekstem jest To nie Twoja baza, traktujące o bardzo rezolutnym malcu i dużo mniej inteligentnym Zagubionym Chłopcu. Zwykłe zakupy mogą mieć całkiem niecodzienne konsekwencje, a przy okazji dokonywania dobrych uczynków można dowiedzieć się intrygujących rzeczy. Choć tekst jest lekki i nieco przerysowany, doskonale komponuje się z resztą fabuły.

Pobite Gary to nawiązanie do typowego amerykańskiego horroru. Mamy tu parkę w lesie i klimatyczną schadzkę zakłóconą przez nieproszonego zombiaka, ubitego przez Bliźniaków w czynie społecznym. Zabawnie podany horror klasy C, który czyta się znakomicie.

Kukuryku to niecodzienna mieszanka Smakosza 2 – motyw zagubionego autokaru pełnego młodzieży – oraz przekonania, że niezachwiana wiara we własne możliwości potrafi nagiąć tak świat realny, jak i nadprzyrodzony.

Zbiór zawiera jeszcze dwa teksty: Będziesz to prać, wyjaśniające, jak wszyscy bohaterowie znaleźli się w naszym świecie, oraz Ostatni całus parodiującym popkulturowy motyw seryjnych morderców oraz sugerującym, że czytelnika czeka kontynuacja serii.

Każde kolejne opowiadanie daje czytelnikowi pełniejszy obraz całości. Autor powoli, okruszek po okruszku pokazuje nam, jak wygląda codzienność tych, którzy opuścili Nibylandię i udali się w podróż do naszej rzeczywistości, by dorosnąć.

Nieprzegadane teksty bawią do łez, jednocześnie pozwalając uważnemu czytelnikowi odnaleźć nawiązania do poszczególnych horrorów, teorii naukowych, baśni, filmów fantastycznych i seriali w stylu Supernatural. Swoją drogą zastanawiam się czy w kolejnym tomie pojawią się bracia Winchester.

Warto zwrócić uwagę na estetyczne wydanie książki. Biała, czysta okładka ze znacząco szarym drugim planem i niezwykłym trio przyciąga uwagę sugerując, że nic nie jest tym czym się wydaje. Wyjątkowo do gustu przypadły mi czarno – białe grafiki Roberta Adlera, których w książce nie brakuje, a które dodają smaczku całości.

Jeżeli podobał wam się Kłamca, Chłopcy z pewnością Was nie rozczarują. Jeżeli zaś nudzi was tematyka mitologii, nic straconego – tutaj autor trzyma się motywu bajkowego, jest też cała masa komizmu, ironii, akcji i scen brutalnych, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Gorąco polecam.

Autor: Jakub Ćwiek
Tytuł: Chłopcy
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Okładka: Iwo Strzelecki
Ilustrator: Robert Adler
Liczba stron: 320
Format: 140×205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-63248-52-9
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 7 listopada