Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książka

Maja Lidia Kossakowska — Zbieracz Burz T.1

Zbieracz Burz, kontynuacja bestsellerowego Siewcy wiatru, to powrót Mai Lidii Kossakowskiej do angel fantasy.  Autorka zadebiutowała w 1997 roku w magazynie Fenix. Oprócz pisania książek i wierszy zajmuje się także malowaniem obrazów, realizowaniem programów TV i pracą jako dziennikarka. Jest utalentowaną, wielokrotnie nagradzaną autorką, żoną pisarza Jarosława Grzędowicza.
Główny bohater książki, Daimon Frey, Destruktor, Tańczący Na Zgliszczach, cudownie wskrzeszony przez Jasność Burzyciel Światów jest utożsamiony z Abaddonem, czyli Aniołem Zagłady z Apokalipsy św. Jana. W powieści roi się od mitologicznych postaci z różnych wierzeń. Spotykamy zatem nie tylko anioły i demony, lecz także dżiny, sylfy, salamandry, a także starych, zapomnianych już bogów.
Od pierwszej strony zostajemy wciągnięci w wir akcji. Autorka postanowiła nie tracić czasu na subtelne wprowadzenie, lecz przywalić nam z ciężkiego kalibru. Daimon ponownie sieje chaos, śmierć i zniszczenie. Moc Burzyciela Światów ocknęła się, zatliła, lecz nie znalazła ujścia od czasu starcia z Siewcą Wiatru. Abaddon cierpi, niezagojone rany zadane jego psychice nadal krwawią. Walka w nielegalnych turniejach chwilowo pomaga, przynosi tymczasową ulgę. Pan ma jednak inne plany względem Freya. Po wiekach milczenia Jasność odezwała się do swego wiernego sługi. Bóg przemówił, wydał rozkaz. Polecenie to ściąga na naszego anioła jedynie problemy. Przyjaciele opuszczają go, próbują powstrzymać, traktują jak szaleńca. Osamotniony, targany wątpliwościami i czując się zdradzony przez najbliższych, staje się zwierzyną muszącą wykonać misję od samego Boga, jednak w tle ciągle rodzi się pytanie czy to napewno misja od samej Jasności.

Fabuła książki jest ciekawa i wciągająca. Autorka co chwilę zaskakuje pomysłami i niespodziewanymi zwrotami akcji. Dodaje kolejne elementy do świata wykreowanego we wcześniejszych utworach. Świat aniołów jest bardzo ludzki. Brak tutaj świętoszkowatych i grzecznych osobników. Świetliści są żądni władzy i pieniędzy, podzieleni na kasty. Osobnicy o niższej pozycji społecznej są nie tylko wzgardzeni, ale także ignorowani, a przede wszystkim o wiele słabsi i biedniejsi niż ich arystokratyczni bracia.

Na drodze bohatera pojawiają się nowi, niespodziewani sprzymierzeńcy, a także starzy, byli  przyjaciele. Ci pierwsi są opisani skromnie i z pewną dozą rezerwy. Dużo lepiej wygląda to przy barwnych, pełnych emocji postaciach znanych już i występujących w Siewcy. Postacie te zmieniają się, zaskakują, zyskują nowe i nieznane wcześniej cechy charakteru. Niestety nowe postacie nie są aż tak barwne.
Mam wrażenie, iż książka została sztucznie podzielona na dwa tomy. Szkoda, że wydawnictwo nie opublikowało jednej, grubszej książki wzorem Siewcy Wiatru . Zostałem przez to brutalnie pozbawiony zakończenia, którego nie mogę się doczekać. Bardzo zawiódł mnie również projekt okładki. Niezbyt udana, tandetna aureola z napisem „nomine magnae veritas in nomine magnae” jest tutaj całkowicie nie na miejscu.
Książka jest niewątpliwie warta przeczytania. Odradzam ją jedynie osobom bardzo religijnym, którym wizja pisarki może się nie spodobać. Polecam ją w szczególności fanom angel fantasy w wykonaniu Mai Lidii Kossakowskiej. Wszyscy inni natomiast mogą śmiało sięgnąć po tę pozycję. Książkę zacząłem czytać rano, a odłożyłem po jej skończeniu. Uważam, iż bardzo dobrze wykorzystałem czas poświęcony na lekturę. Powrót do angel fantasy był dla autorki bardzo korzystny,  pozwolił rozwinąć skrzydła. Zainteresowanych innymi dziełami osadzonymi w tym świecie odsyłam do zbioru opowiadań Żarna Niebios oraz do wspominanego już Siewcy Wiatru. Ja natomiast z niecierpliwością czekam na tom następny.

Plusy:
·    Bardzo dobra Angel fantasy
·    Oryginalne podejście
·    Ciekawa, pełna akcji fabuła

Minusy:
·    Projekt okładki
·    Podział na dwa tomy

Tytuł: Zbieracz Burz tom 1
Autor: Maja Lidia Kossakowska
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Stron: 341