Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książka

Michael Marcus Thurner – Podróż Turila

Michael Marcus Thurner, w swojej pierwszej książce wydanej w Polsce przedstawia barwne perypetie człowieka, który piastuje stanowisko grabarza. Nie jest to jednak typowy przedstawiciel zawodu; tytułowy Turil na swoim kosmicznym karawanie, który obdarzony jest sztuczną inteligencją, porusza się wśród wszelkich zamieszkałych światów znajdujących się w uniwersum Łysego Wora. Udaje się wszędzie tam, gdzie zostaje wezwany i potrzebne są jego usługi, by odprawiać ceremonie pogrzebowe. Jednak Turil nie jest zwykłym tanatologiem, skrywa bowiem tajemnicę, której odkrycie może mieć wpływ na losy całego wszechświata. Co z tego wszystkiego wyniknie i jak potoczą się losy Turila? Sami musicie się o tym przekonać.

Thurner na potrzeby swojej powieści stworzył oryginalną wizję przestrzeni Łysego Wora, dopracowaną, niepowtarzalną i  – co ważne – niezwykle wiarygodną, która swoim rozmachem jednocześnie oczarowuje i przeraża. Umiejętność kreacji świata jest u Thurnera zdumiewająca i zdecydowanie przemawia na jego korzyść. Widać jak wiele pracy autor włożył w to, by jak najlepiej ukazać mnogą ilość różnorodnych ras zamieszkujących planety, znajdujące się w układzie. Skupia się nie tyko na przedstawieniu miejsc zamieszkania, ale z dokładnością i dużą ilością szczegółów opisuje różnice w wyglądzie poszczególnych nacji, ich charakterze, osobowości jaką się odznaczają, a nawet opisie tego jak funkcjonują, zarówno pod względem fizjologicznym jak i społecznym. Zwraca uwagę na wszelkie aspekty życia mieszkańców danej planety czy świata, w którym w danej chwili przebywa główny bohater. Poznajemy relacje jakie panują między nimi, w zależności od przynależności do danej grupy czy warstwy społecznej oraz aspektu do jakiego się ona odnosi. Wiąże się to ściśle z innym zadaniem, jakie (poza ceremoniami pogrzebowymi) wypełnia każdy tanatolog. Grabarze zajmują się również zbieraniem, przekazywaniem dalej i przechowywaniem wszelkich informacji na temat danej cywilizacji, jej historii, tradycji, zwyczajów oraz kultury. Dzięki możliwości dotarcia do każdego miejsca we wszechświecie są niejako kronikarzami, którzy dzięki swej pracy ratują wszystko od zapomnienia, choć ma to również inny cel.

Tanatolodzy to kasta mistrzów i rzemieślników, powszechnie znanych w całym wszechświecie i niezwykle szanowanych. Dzieje się tak nie tylko ze względu na pełnioną przez nich funkcję; powodem są również bogate zasoby informacji, znajdujące się w ich rękach oraz ogromna sieć zależności i powiązań pomiędzy nimi oraz innymi mieszkańcami wszechświata. W trakcie lektury dowiadujemy się z licznych opisów o historii tego zawodu, genezie powstania i o tym, jak wygadają przeprowadzane przez nich ceremonie pogrzebowe.

Podróż Turila to barwna powieść z interesującym i oryginalnym konceptem świata oraz ciekawie zawiązaną intrygą. Na duży plus zasługuje niewątpliwie pomysł kosmicznego grabarza. Niestety, to co zostało nie do końca dopracowane to fabuła, która momentami jest mało spójna i nie do końca przemyślana; poszczególne watki łączą się ze sobą, ale niejednokrotnie wszystko jest trochę naciągane, a nawet chwilami nielogiczne. Akcja w książce jest mało dynamiczna, a toczące się wydarzenia nieraz ciągną się niemiłosiernie, nie ma jakiegoś większego napięcia, które towarzyszyłoby nam w trakcie lektury. Dopiero pod koniec wszystko nabiera kolorytu i mamy do czynienia z nieoczekiwanym zwrotem oraz finałem, który naprawdę zaskakuje. Kreacja bohaterów zasługuje na pochwałę, są dobrze skonstruowani i obiektywni, mają wpływ na to, co się dzieje, co dobrze widać w ich zachowaniu oraz słowach.

Tym, przed czym kolejny raz wydawnictwo się nie ustrzegło, jest zła redakcja. Podobnie jak w recenzowanym przeze mnie Czaropisie Charlton, również i tu korekta się nie popisała, w tekście mamy masę literówek.

Podróż Turila to powieść, którą czyta się szybko i co ważne przyjemnie. Jedyne czego potrzeba, to trochę cierpliwości i wytrwałości, a czas z nią spędzony nie będzie zmarnowany. Książka Thurnera nie jest książką złą, ani bardzo dobra, to po prostu przyzwoita pozycja, po którą naprawdę warto sięgnąć.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria wydawnicza: Prawdopodobnie najlepsze książki na świecie (#5 w serii)
Tłumaczenie: Katarzyna Sowa, Michael Sowa
Miejsce wydania: Warszawa
Tytuł oryginalny: Turils Reise
Liczba stron: 416
Format: 125×195 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 978-83-7648-635-2
Wydanie: I
Data wydania: luty 2011

 

amazonka21  merlin  lselkar