Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książka

Nancy Kress – Gwiazda prawdopodobieństwa (recenzja)

Nareszcie doczekaliśmy się kontynuacji cyklu rozpoczętego w ramach bookazinu „SF” wydawnictwa Almaz. Gwiazda prawdopodobieństwa to drugi tom z serii Prawdopodobieństwo autorstwa Nancy Kress. Jak wypada w stosunku do swojego poprzednika?

Mija trochę  czasu odkąd załoga statku kosmicznego Zeus podjęła się transportu jednego z księżyców Świata, który okazał się artefaktem pozostawionym przez pradawnych mieszkańców Wszechświata. Do ziemskiego rządu docierają informacje, że na Świecie znajduje się jeszcze jeden taki obiekt, zakopany gdzieś w górach Neury, miejscu świętym dla Światan. Widząc w nim nadzieję na zabezpieczenie planety przed najazdami Obcych, władze Ziemi postanawiają wysłać kolejną ekspedycję, by wydobyła artefakt. Na statku, którym podróżują naukowcy, prowadzony jest jeszcze jeden projekt. Wojskowym udaje się bowiem po raz pierwszy pojmać jednego z Fallerów i przy pomocy Wrażliwca, człowieka posiadającego szczególne empatyczne zdolności, chcą wydobyć z niego jak najwięcej informacji o tej przedziwnej i niebezpiecznej rasie. Czy kolejna wyprawa ludzi na Świat przyniesie pożądany efekt, a przesłuchania Fallera pozwolą na odkrycie słabych punktów największych wrogów Ziemian?

W Gwieździe prawdopodobieństwa szerzej poznajemy rzeczywistość wykreowaną przez Nancy Kress. Na pewno wielu ucieszy fakt, że teraz autorka poświęciła więcej uwagi zarówno Ziemianom, jak i Fallerom. Okazuje się, że w życiu mieszkańców Ziemi zaszło wiele nie do końca pozytywnych zmian. Daleko posunięte modyfikacje genetyczne, regulowanie poziomu wytwarzanych przez organizm hormonów – to tylko nieliczne udogodnienia człowieka przyszłości, które pozwalają mu wręcz na zaprogramowanie samego siebie. Z drugiej strony obserwujemy postępujący rozkład więzi społecznych i zanik moralności. Poznajemy też nieco historii samej kolonizacji, okupionej śmiercią tysięcy, jeżeli nie milionów cywili. Natomiast w trakcie kolejnych spotkań Fallera z Wrażliwcem czytelnik ma wrażenie, jakby sam był badaczem i z zapałem śledzi kolejne akapity im poświęcone, by jak najwięcej dowiedzieć się o być może najpotężniejszej i najniebezpieczniejszej rasie w znanym Wszechświecie.

Sama akcja nabrała szybszego tempie. Oczywiście, konflikt dalej tylko wisi w powietrzu, jednak dzieje się o wiele więcej. Autorka świetnie poradziła sobie z dużą ilością skomplikowanych wątków, a ciągłe zwroty akcji nie pozwalają czytelnikowi na oderwanie się od lektury.

O ile większość z Światan poznanych w poprzednim tomie spotkamy również tutaj, o tyle z Ziemi powróciła tylko Anna Sikorski i Dieter Gruber. Mamy za to inne i bardzo ciekawe postacie, jak choćby genialny, ale nieco szalony doktor Thomas Capelo, czy wspomniany wcześniej Wrażliwiec Marbet Grant. Tutaj już autorka starała się poświęcić każdemu z bohaterów tyle samo uwagi, dzięki czemu każdy czytelnik powinien znaleźć zarówno ulubionego, jak i znienawidzonego bohatera. Mimo to największe zaskoczenie znów czeka nas w przypadku Światan, którzy po zabraniu artefaktu przez Ziemian przechodzą ogromną metamorfozę.

Pod względem języka Gwiazda prawdopodobieństwa nie różni się zbyt wiele od swojej poprzedniczki. Po raz kolejny obserwujemy, jak Ziemianie z trudem uczą się „kwiecistej mowy” Światan, a barwne opisy uprzyjemniają lekturę. Nancy Kress znów nie żałuje nam fachowej terminologii, co może być dla niektórych zaletą, a dla innych pewnym utrudnieniem w odbiorze książki.

Podsumowując, Gwiazda prawdopodobieństwa to doskonała kontynuacja. Nie tylko podejmuje stare wątki, ale wprowadza również nowe, w ten sposób dodatkowo poszerzając bogatą już rzeczywistość przedstawioną w książce. Ci, którym spodobał się pierwszy tom cyklu, na pewno nie będą zawiedzeni.

Tytuł: Gwiazda prawdopodobieństwa 
Autor: Nancy Kress
Cykl: Prawdopodobieństwo 
Wydawca: Almaz 
Miejsce wydania: Tarnowskie Góry 
Data wydania: 2012  
ISSN: 2084-1191  
Tłumaczenie: Robert J. Szmidt  
Wymiary: 145×205 mm 
Liczba stron: 296  
Oprawa: miękka