Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książka

Noble Smith – Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie (recenzja)

Dzieło literackie można interpretować  na wiele sposobów. Na nasz odbiór ma wpływ wiele czynników, począwszy od zainteresowań, przez wiedzę i doświadczenia, a na osobowości skończywszy. Sądzę, że większość czytelników lubi dyskutować o swoich ulubionych książkach i poznawać opinie innych na ich temat. Nie tak dawno na polskim rynku pojawiła się książka pod tytułem Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie, której autor, Noble Smith, bierze na warsztat Władcę Pierścieni i Hobbita Johna Ronalda Reuela Tolkiena.

Mądrości Shire… to z jednej strony krótki przewodnik po rzeczywistości znanej z książek Tolkiena, a z drugiej próba interpretacji całego cyklu. Kolejne rozdziały omawiają poszczególne wątki fabularne i odnoszą je do wydarzeń i realiów współczesnego świata. Saruman jako zatruwający środowisko właściciel gigantycznej korporacji, Gollum będący figurą ludzi, których nie możemy znieść, a z którymi przyszło nam przebywać… Niektóre z interpretacji wydają się oczywiste, inne mogą zaskoczyć niejednego fana twórczości Tolkiena. Autor nie narzuca nam swoich poglądów, a jedynie prezentuje własne przemyślenia, zostawiając sporo miejsca na nasze osobiste odczucia.

Jednak nie wszystkie rozdziały trzymają ten sam poziom – niektóre wydają się nudne, inne po prostu przesadzone. W sceny z Shire autor wplata swoje własne przeżycia – i byłoby to całkiem ciekawe, gdyby nie fakt, że po przerwaniu jakiegoś wątku Smith rzadko do niego wraca. Nie sposób więc pozbyć się wrażenia, że w książce panuje niezły chaos.

Językowi Smitha daleko jest do tego, jakim posługiwał się Tolkien, ale nie jest to wcale minusem. Prosty, pełen humoru język sprawia, że Mądrości Shire… czyta się lekko i przyjemnie. Niekiedy jednak autor brnie zbyt daleko w swoich rozważaniach, odrywając się tym samym od sensu i niepotrzebnie rozwlekając niektóre rozdziały. Chwilami miałam szczerą ochotę, by te kilka, kilkanaście stron pominąć.

Czy Mądrości Shire… można czytać bez znajomości Władcy Pierścieni i Hobbita? Wydaje mi się, że tak, choć lektura nie będzie wtedy aż tak przyjemna. Smith w dosyć wyczerpujący sposób omawia wyjęte z książek sceny i udziela pewnych wyjaśnień w przypisach, ale wątpię, by zdołał nakłonić czytelnika do sięgnięcia po te powieści. Wręcz przeciwnie, po lekturze trudno jest wyzbyć się wrażenia, że tolkienowski świat to tylko kochające naturę i żarłoczne hobbity. A przecież Shire to zaledwie mały fragment tego świata.

Podsumowując, mimo niektórych wad Mądrości Shire… to z pewnością niezła ciekawostka dla fanów twórczości Tolkiena. Ta dosyć krótka pozycja może się również okazać całkiem trafionym prezentem pod choinkę dla bliskiej nam osoby, której chcemy poradzić, by nauczyła się pić jak Tuk i śpiewać jak hobbit.

Tytuł: Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie 
Autor: Noble Smith 
Wydawca: Sine Qua Non
Miejsce wydania: Kraków
Data wydania: 2012 
ISBN: 978-83-63248-54-3 
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski 
Wymiary: 135×185 mm
Liczba stron: 232 
Oprawa: twarda