Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy
MEDIA
Kategorie: Książka

Olga Gromyko – Zawód: Wiedźma, cz.2

O tytułowej wiedźmie można powiedzieć trzy pewne rzeczy: jest piekielnie zdolną magiczką, ma wręcz skandalicznie paskudny charakterek, a do tego dziwnym trafem zawsze znajdzie sposób, by napytać sobie biedy. Jeśli chodzi o całą resztę – jest całkowicie nieprzewidywalna.

Życie Wolhy toczy się własnym torem; młoda adeptka robi paskudne żarty – zarówno kolegom, jak i nauczycielom, droczy się z udomowionym smokiem, zadaje z trollami, a przy okazji zawsze niechcący, nawet przy najszczerszych chęciach, znajdzie się w samym środku jakiejś burdy. Z jednej z takich opresji (nie)winną dziewicę ratuje nieziemsko przystojny, tajemniczy, bohaterski, siejący zamęt zarówno w niewieścich sercach jak i spokojnym żywocie profesorów  – Len. Zamiast białego rumaka, ma jednak budzącego grozę ogiera z piekła rodem, a bezinteresowność jego przyjazdu pozostawia wiele do życzenia. Po co księciu z mało bajkowego państewka podrzędna nagroda w jeszcze bardziej podrzędnym turnieju? Oczywiście istnieje jeszcze możliwość, że do przyjazdu skłoniło go coś więcej, niż tylko stara znajomość…

Kolejny tom przygód W.Rednej jest przynajmniej tak samo zabawny i wciągający jak poprzedni. Wielbiciele wartkiej akcji także znajdą coś dla siebie: mamy rozróby z trollem, walki ze szkieletami, tajemnicze morderstwa, zaginione przedmioty, a wszystko to przeplatane komizmem sytuacyjnym i słownym. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, a cięty język bohaterów i błyskotliwe monologi wiedźmy raz po raz wywołują salwę śmiechu nawet w najbardziej mroźny i mokry dzień. Specyficzna narracja ocieka ironią i sarkazmem, a czarny humor dostarcza sporej dawki dobrej zabawy. Niektórych może irytować specyficzny styl autorki, lecz gdy przezwycięży się niechęć, książka daje świetną okazję na ubarwienie szarego i smętnego wieczora.

Kreacja bohaterów budzi sympatię Czytelników, nawet do ras i klas niedocenianych w klasycznym fantasy, a nieoczekiwane sploty wydarzeń wywołują niepohamowaną wesołość (dobra rada: nie czytać na zajęciach ;).

Książka co prawda jest zatytułowana „cz. 2” lecz sądzę, że z powodzeniem można po nią sięgnąć bez czytania tomu pierwszego. „Zawód: Wiedźma” to dwa samodzielne tomy, powiązane co prawda osobami bohaterów i będące kontynuacją ich przygód, lecz bez wielkiej straty dla treści samej książki, można je czytać w zmienionym porządku. Nieco uroku mogą jednak utracić relacje Wolhy i Lena.

Szczerze muszę przyznać, że czytając przygody Wrednej bawiłam się doskonale, lecz nie da się ukryć – nie jest to zbyt ambitna literatura. Jeśli ktoś od książki oczekuje dobrej zabawy, a przy tym nie odstręcza go specyficzny humor i narracja, trafił doskonale. Jeśli jednak miał styczność z pozostałymi tomami tego cyklu i lektura go nie zachwyciła, to raczej i ta część nie przypadnie mu do gustu. Dla niezdecydowanych podaję link do strony wydawnictwa, gdzie można zapoznać się z fragmentami książki:

Pierwszy fragment książki

Drugi fragment książki

 

Autor: Olga Gromyko
Wydawnictwo: Fabryka Słów , Wrzesień 2010
ISBN: 978-83-7574-262-6
Liczba stron: 314
Wymiary: 125 x 195 mm

Książka do nabycia w:

merlin  selkar  amazonka.pl